Organizacja charytatywna Dolly Parton rozdała dzieciom 100 milionów książek

21 lutego 2018


W przyszłym tygodniu w Waszyngtonie amerykańska gwiazda muzyki country, Dolly Parton, przekaże Bibliotece Kongresu w darze stumilionową książkę. Tym symbolicznym gestem artystka zamierza uczcić znakomity wynik osiągnięty przez jej organizację charytatywną, która zajmuje się rozdawaniem książek małym dzieciom.

Dolly Parton założyła organizację non-profit Imagination Library (z ang. Biblioteka Wyobraźni) w 1995 roku. „Utworzyłam ją w hołdzie dla mojego taty. Był najmądrzejszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek znałam, ale wiem, że nieumiejętność czytania prawdopodobnie nie pozwoliła mu spełnić wszystkich jego marzeń. Pobudzanie w dzieciach miłości do czytania stało się moją misją” – opowiada 72-letnia artystka. „Zanim mój tata zmarł, powiedział mi, że Imagination Library to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką zrobiłam. Nie jestem wam w stanie powiedzieć, jak wiele to dla mnie znaczyło”.

Początkowo Dolly Parton chciała pomagać jedynie dzieciom z jej rodzinnego hrabstwa, dostarczając im co miesiąc po książce w prezencie. W 2000 roku organizacja swym zasięgiem objęła już cały kraj, a trzy lata później mogła się pochwalić pierwszym milionem rozdanych książek. Przedsięwzięcie wciąż się rozrastało aż w końcu osiągnęło globalne rozmiary. Aktualnie Imagination Library działa nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii. Nawiązuje współpracę ze szpitalami, aby pierwsze książki dzieci otrzymywały już w formie wyprawki dla noworodka. Każdego miesiąca organizacja rozsyła ponad milion bezpłatnych książek. Cały nakład rozdanych książek osiągnął już zawrotną liczbę 100 milionów egzemplarzy, w związku z tym Biblioteka Kongresu organizuje specjalną uroczystość, podczas której gwiazda muzyki country przekaże na rzecz tej instytucji symboliczną stumilionową książkę. Wydarzenie odbędzie się 27 lutego w Waszyngtonie.

Na zdjęciu poniżej: Dolly Parton czyta najmłodszym swoją autorską książkę dla dzieci.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy