Opublikowano nieznane opowiadanie Steinbecka o II wojnie światowej

10 listopada 2014

nieznane-opowiadanie-Steinbecka
Periodyk literacki „The Strand Magazine” opublikował nieznane dotąd opowiadanie Johna Steinbecka „With Your Wings”, które w latach 40. ubiegłego wieku autor „Gron gniewu” napisał do audycji radiowej Orsona Wellesa.

Opowiadanie zostało odczytane emocjonalnym tonem w trakcie wojennej audycji Wellesa z 1944 roku. Program nie został nagrany i wydawało się, że tekst przepadł. James Dourgarian, antykwariusz specjalizujący się w sprzedaży rzadkich wydań książek Steinbecka, powiedział: „Nigdy o tym nie słyszałem. A to już coś mówi. Byłem zaskoczony, ponieważ mogło się wydawać, że wszystko, w co kiedykolwiek Steinbeck był zaangażowany, zostało już opublikowane”.

Steinbeck_StrandBohaterem opowiadania jest pilot, podporucznik William Thatcher, który walczył podczas II wojny światowej. Po zakończeniu służby, podczas ceremonii pożegnalnej otrzymał srebrne skrzydła, które przypięto mu do piersi. Do rodzinnego miasteczka powraca więc w glorii i chwale. Jego odwaga i poczucie obowiązku okazują się tym istotniejsze, że w pewnym momencie Steinbeck ujawnia, iż pilot jest Afroamerykaninem w czasach, gdy w armii panuje segregacja.

Opowiadanie zostało znalezione w archiwum Uniwersytetu w Texasie przez redaktora naczelnego „The Strand Magazine”, Andrew F. Gulliego, i opublikowane w najnowszym numerze periodyku. „’With Your Wings’ posiada cechy charakterystyczne dla stylu Steinebecka. Steinbeck był idealistą. Widział Amerykę jako wspaniały kraj, który ma wiele do zaoferowania, ale równocześnie dostrzegał społeczne nierówności, chciwość, niszczenie klasy robotniczej. To opowiadanie wydaje mi się próbą pokazania środkowych Stanów, gdzie mieszkający Afroamerykanie stanowili bardzo liczną grupę w armii walczącej w II wojnie światowej” – powiedział Gulli.

[aw]
źródło: Huffington Post
fot. LBJ Library and Museum

Tematy: , ,

Kategoria: newsy