banner ad

Opublikowano nieznane opowiadanie F. Scotta Fitzgeralda

3 sierpnia 2012


Przeszło 75 lat po odrzuceniu tekstu amerykański „The New Yorker” zdecydował się opublikować nieznane wcześniej, fantastyczne opowiadanie F. Scotta Fitzgeralda.

W 1936 roku, w jedenaście lat po napisaniu „Wielkiego Gatsby?ego” i w dwa po wydaniu swej ostatniej za życia powieści, Fitzgerald wysłał do „The New Yorkera” opowiadanie. Redakcja magazynu nie wyraziła jednak zainteresowania tekstem, komentując w wewnętrznej notatce, że publikacja w ogóle nie wchodzi w rachubę, gdyż opowiadanie jest „dziwne” i „zbyt fantastyczne”.

Krótka, zaledwie parostronicowa, historyjka nosi tytuł „Thank You For the Light” (z ang. „Dziękuję za ognia”) i opowiada o wdowie, która w interesach trafia do bardzo pruderyjnego miasta, gdzie krzywo patrzy się na palaczy tytoniu. W poszukiwaniu ustronnego miejsca, w którym mogłaby się oddać ulubionemu nałogowi, kobieta decyduje się wejść do pobliskiego kościoła. Niestety odpalenie papierosa od jednej ze świec okazuje się niemożliwe, gdyż światła zostały pogaszone. I właśnie wtedy zdarzył się cud. Podczas krótkiej drzemki przed wizerunkiem Marii Dziewicy papieros rozżarzył się ogniem.

Opowiadanie zostało odnalezione wśród papierów Fitzgeralda, przygotowanych przez jego wnuki do sprzedaży w domu aukcyjnym Sotheby?s. Tekst przeczytał badacz twórczości pisarza, James West i wysłał do agenta reprezentującego interesy rodziny z myślą o ewentualnej publikacji. Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie twórczością i życiem Fitzgeralda (zintensyfikowane zapowiadaną na grudzień filmową adaptacją „Wielkiego Gatsby?ego”), „The New Yorker”, ponad 75 lat po odrzuceniu tekstu, zdecydował się opublikować opowiadanie w swym najnowszym numerze. Z treścią „Thank You For the Light” (wersja angielska) można zapoznać się również na stronie internetowej magazynu.

Na zdjęciu załączonym do newsa F. Scott Fitzgerald z papierosem w ręku.

fot. Carl Van Vechten, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy