Opowiadanie Charlotte Brontë odnaleziono po stu latach

29 lutego 2012


Sto lat po zaginięciu, nigdy niepublikowane opowiadanie Charlotte Brontë pt. „L?Ingratitude” zostało odnalezione w jednym z belgijskich muzeów.

Charlotte napisała je nienajlepszym francuskim w 1842 roku jako pracę domową dla swojego nauczyciela. Siostry Brontë od jakiegoś czasu przebywały wtedy w Brukseli. Nauczycielem francuskiego sióstr był Constantin Heger, w którym Charlotta się podkochiwała. W sumie siostry napisały około 30 takich zadań domowych. To jest pierwszym.

Rękopis został znaleziony w Królewskim Muzeum de Mariemont, przez archiwistę Briana Brackena. Ostatnio o manuskrypcie słyszano w 1913 roku. Wtedy to syn Hegera, Paul, podarował opowiadanie bogatemu belgijskiemu kolekcjonerowi.

Napisany przez Brontë tekst to bajkowa historia szczura, który nie słucha swojego ojca i wymyka się na wycieczkę po wsi, co kończy się dla niego bardzo źle.

To nie pierwsze zagubione opowiadanie Charlotte Brontë odkryte w ostatnich miesiącach. Pod koniec zeszłego roku na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby sprzedano za prawie 700 tysięcy funtów inny niepublikowany wcześniej rękopis nastoletniej Charlotty, zatytułowany „The Young Men Magazine nr 2”.

Tematy: ,

Kategoria: newsy