Olga Tokarczuk została współwłaścicielką kawiarni. Nazwa lokalu nawiązuje do jednej z jej książek

16 lipca 2020

Olga Tokarczuk wspólnie z przyjaciółką Beatą Kłossowską-Tyszką otworzyła kawiarnię na rynku w Nowej Rudzie. Lokal nosi nazwę Dobra Nowina, która została zaczerpnięta od jednej z bohaterek występujących w powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Uroczyste otwarcie nastąpiło w poniedziałek podczas trwającego w Nowej Rudzie Festiwalu Góry Literatury, którego kuratorką jest polska noblistka. „Nasze marzenia doszły do skutku” ? powiedziała przed przecięciem wstęgi Olga Tokarczuk. „To jest jeszcze taki stan Dobrej Nowiny tymczasowy, roboczy, ale cieszymy się, że może już stanowić klub festiwalowy i życzcie nam, żeby to miejsce przetrwało i żebyśmy się w przyszłym roku tutaj spotkali w dużo lepszym kształcie i być może większym. A póki co zapraszamy zawsze do Dobrej Nowiny” ? dodała pisarka.

Lokal, w którym kawy, literatury i rozmów nigdy nie zabraknie, swoją nazwę zaczerpnął z książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Tak opisano w niej miłą sprzedawczynię o „mandżurskiej urodzie”, pracującą w lumpeksie, którą główna bohaterka Janina Duszejko nazywała Dobrą Nowiną: „Dobrze jest siedzieć u Dobrej Nowiny w sklepie. To najprzytulniejsze miejsce w mieście. Schodzą się tu matki z dziećmi i starsze panie w drodze po obiad w emeryckiej stołówce. Przychodzą stróż z parkingu i zziębnięte sprzedawczynie z targu warzywnego. Wszyscy dostają coś gorącego do picia. Można by powiedzieć, że Dobra Nowina prowadzi tu kawiarnię”.

I w końcu kawiarnia powstała. Na ten moment menu jest skromne i znajdują się w nim tylko ciastka, kawa i lody, ale, jak zapowiedziała w rozmowie z wrocławską „Gazetą Wyborczą” Beata Kłossowska-Tyszka, ma zostać urozmaicone o dania wegetariańskie, a pomoże w tym Marta Dymek. Projekt nie jest obliczony na zysk, lecz ożywienie rynku w Nowej Rudzie. Cieszy się z niego burmistrz miasta, Tomasz Kiliński.

„Bardzo podoba mi się ten pomysł, ta inicjatywa. Wiem o tym od jakiegoś czasu. Rozmawiałem z panią Olgą, z panią Beatą Tyszką, które tę inicjatywę podjęły. Stan epidemii i wszystko, co się z nim wiąże, popsuł nam wiele planów związanych z osobą naszej noblistki, aczkolwiek cieszę się, że Góry Literatury jednak uda nam się zrealizować” ? powiedział burmistrz w rozmowie z portalem NowaRuda24.pl.

Olga Tokarczuk od lat związana jest z gminą Nowa Ruda. Pisarka ma swój drugi dom w pobliskiej wiosce Krajanów. Od lat wspiera projekty kulturalne realizowane w mieście, m.in. wspomniany Festiwal Góry Literatury, którego inicjatorką jest współwłaścicielka Dobrej Nowiny, Beata Kłossowska-Tyszka. W 2009 roku została honorową obywatelką Nowej Rudy, a pod koniec grudnia Rada Miasta uchwaliła, że rok 2020 będzie w gminie Rokiem Olgi Tokarczuk.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy