Olga Tokarczuk została honorową obywatelką województwa lubuskiego

27 grudnia 2019


Noblistka Olga Tokarczuk została honorową obywatelką Województwa Lubuskiego. Wniosek marszałek Elżbiety Anny Polak radni województwa przyjęli przez aklamację.

To nie przypadek, że właśnie województwo lubuskie postanowiło uhonorować pisarkę. Olga Tokarczuk jest bowiem Lubuszanką z pochodzenia. Urodziła się w Sulechowie i wychowała w Klenicy, skąd przeniosła się z rodzicami do Kietrza.

„Olga Tokarczuk swoimi czynami wzbogaciła dorobek województwa lubuskiego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą przyjęto 20 grudnia 2019 roku podczas XIII zwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego. Wcześniej wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez kapitułę tytułu „Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego”.

Olga Tokarczuk jest 23. osobą, która znalazła się w gronie honorowych obywateli województwa lubuskiego, obok m.in. pilota Tadeusza Wrony, poety i muzyka Edwarda Dębickiego, dziennikarza Edwarda Mincera, założyciela WOŚP Jerzego Owsiaka, aktorki Joanny Brodzik, seksuologa Zbigniewa Izdebskiego, prawnika Tadeusza Kuczyńskiego i malarza Adama Bagińskiego. Noblistka posiada również tytuł honorowej obywatelki Wrocławia.

[am]
fot. Fryta 73/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy