Olga Tokarczuk została honorową obywatelką Warszawy

19 czerwca 2020

Polska noblistka Olga Tokarczuk jest jedną z pięciu osób, które otrzymają tytuł Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni miasta podczas czwartkowej sesji.

Jak czytamy w projekcie uchwały, honorowe obywatelstwo stolicy jest „wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców”. Do tej pory taki tytuł przyznano 88 osobom, w tym byłym prezydentom, bohaterom wojennym, znanym społecznikom i osobistościom świata kultury. Ludzi pióra jest w tym gronie niewielu, m.in. pisarz i publicysta Jerzy Waldorff, tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej Anna Przedpełska-Trzeciakowska, historyczka literatury i krytyczka Maria Janion oraz pisarka Barbara Wachowicz.

Godność nadaje się po wpłynięciu prawidłowych wniosków wraz z określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydatów. Uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa m.st. Warszawy Oldze Tokarczuk przegłosowano podczas sesji 18 czerwca. 55 osób było za, a 4 radnych wstrzymało się od głosu. Tytuł jednocześnie nadano również Władysławowi Findeisenowi, Wojciechowi Noszczykowi, Andrzejowi Rottmundowi i Wiesławowi Janowi Wysockiemu.

Osoba wyróżniona honorowym obywatelstwem stolicy otrzymuje okolicznościowy medal, oznakę do wpięcia, dyplom i legitymację. Wręczenie insygniów odbywa się zawsze 31 lipca podczas uroczystej sesji zwoływanej z okazji „Dnia Pamięci Warszawy” na Zamku Królewskim. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie to odbędzie się w innym terminie. Data nie jest jeszcze znana.

Olga Tokarczuk otrzymała w 2018 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia”. Pisarka posiada już honorowe obywatelstwo Wrocławia i województwa lubuskiego.

[am]
fot. Nobel Prize

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy