Olga Tokarczuk przekazała oficjalną replikę medalu noblowskiego na aukcję WOŚP

16 grudnia 2019


Uhonorowana przed kilkoma dniami literacką Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk postanowiła wesprzeć 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przekazała na licytację oficjalną replikę medalu noblowskiego.

Do spotkania Olgi Tokarczuk i Jurka Owsiaka doszło w niedzielę wieczorem w siedzibie Fundacji WOŚP. Pisarka przekazała na rzecz tegorocznej zbiórki funduszy pierwszą z trzech przysługujących jej oficjalnych replik medalu otrzymanego w Sztokholmie. „Chciałabym, żeby przyczynił się do tego wszystkiego, co robicie, i jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić” ? powiedziała Olga Tokarczuk. Wszystkie trzy repliki zostały ręcznie wykonane z brązu i pokryte złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie.

„Zaniemówiłem, gdy Olga wręczała nam ten medal. Jesteśmy nieprawdopodobnie szczęśliwi. Zapraszamy do licytacji, ale przede wszystkim zapraszam wszystkich, abyście sięgali po książki Olgi Tokarczuk, abyśmy mogli wszyscy razem cieszyć się poczuciem dumy, że mamy kolejną polską Noblistkę” ? powiedział Jurek Owsiak.

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla z rąk Króla Szwecji we wtorek, 10 grudnia. Nagroda ma formę złotego medalu, który zaprojektował Erik Lindberg. Na jego awersie widzimy profil fundatora nagrody Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci, zapisanymi cyframi rzymskimi. Na rewersie uwidoczniono siedzącego pod wawrzynem młodego mężczyznę, który słucha i spisuje pieśń Muzy. Nad tym obrazkiem umieszczono pochodzącą z „Eneidy” Wergiliusza inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”, czyli: „Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę”.

Aukcja oficjalnej repliki medalu Olgi Tokarczuk jest już dostępna w serwisie Allegro. Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy z przekazania pamiątki.

[am]
źródło: Fundacja WOŚP

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy