Olga Tokarczuk nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera!

12 marca 2018


Uhonorowana w 2008 roku Nagrodą Literacką Nike powieść „Bieguni” ma szansę na zdobycie Międzynarodowego Bookera! Angielski przekład książki zatytułowany „Flights” znalazł się na długiej liście nominowanych do The Man Booker Internation Prize.

Tłumaczenia „Biegunów” na język angielski dokonała Jennifer Croft. Książka na Wyspach Brytyjskich ukazała się w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Od niedawna powieść „Flights” mogą także czytać czytelnicy w Stanach Zjednoczonych.

„The News on Sunday” w recenzji książki pisał, że „Bieguni” to „powieść, która sprawi, że będziesz bardziej zadowolony, bardziej wolny, delikatniejszy, uczyni cię też lepszym kochankiem. Czy niedokończone zdanie może być zaczątkiem całej ideologii? Czy z urwanych fragmentów poezji można nauczyć się życia? Przykładem na to są właśnie 'Bieguni’ – postrzępione historie, wycinanki, winiety, sylwetki, montaże, które pokazują, że tak, naprawdę można. 'Bieguni’ to doskonale uformowana powieść, Tokarczuk niby od niechcenia, bez wysiłku najpierw dekonstruuje, a następnie rekonstruuje całe czasoprzestrzenne relacje”.

The Man Booker International Prize przyznawana jest co roku pisarzom z całego świata, których książka beletrystyczna została przetłumaczona na język angielski i wydana w Wielkiej Brytanii. Tegorocznych nominowanych wybrało pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Lisy Appignanesi. Na długiej liście znalazło się trzynastu autorów. Oprócz Olgi Tokarczuk są to: Laurent Binet (Francja), Javier Cercas (Hiszpania), Virginie Despentes, Jenny Erpenbeck (Niemcy), Han Kang (Korea Południowa), Ariana Harwicz (Argentyna), László Krasznahorkai (Węgry), Antonio Mu?oz Molina (Hiszpania), Christoph Ransmayr (Austria), Ahmed Saadawi (Irak), Wu Ming-Yi (Tajwan) i Gabriela Ybarra (Hiszpania). Lista sześciu finalistów zostanie ogłoszona 12 kwietnia, a zwycięzcę poznamy 22 maja. Nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 funtów otrzymają po połowie autor i tłumacz wyróżnionego dzieła.

Olga Tokarczuk jest trzecim polskim pisarzem nominowanym do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2005 roku w gronie tym znalazł się Stanisław Lem. Rok temu szansę na nagrodę miała Wioletta Grzegorzewska. Informacja o sukcesie Olgi Tokarczuk dociera do nas na miesiąc przed premierą nowej książki autorki. W kwietniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się zbiór „Opowiadania bizarne”.

[am]
fot. Tokarczuk: Louisiana Channel, fot. „Flights”: Wydawnictwo Literackie, fot. książek nominowanych: The Man Booker Prize

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy