Olga Tokarczuk honorową obywatelką kolejnego miasta. Tym razem tytuł nadał jej Kraków

9 czerwca 2021

Po Wrocławiu i Warszawie noblistka Olga Tokarczuk otrzymała tytuł honorowej obywatelki kolejnego miasta – tym razem Krakowa. Decyzję w tej sprawie radni podjęli podczas sesji rady miasta, która odbyła się w środę 9 czerwca.

Wniosek o nadanie Oldze Tokarczuk honorowego obywatelstwa zgłosił przewodniczący rady Dominik Jaśkowiec. „Pojawiały się wprawdzie głosy, że Olga Tokarczuk nie jest związana z Krakowem, co nie jest jednak do końca prawdą, gdyż jej oficjalnym wydawcą jest krakowskie Wydawnictwo Literackie” – powiedział Jaśkowiec.

Jak przypomniał, pisarka gościła niejednokrotnie podczas Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Conrada, które współorganizowało miasto. Prowadziła też warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W uzasadnieniu uchwały podano, że Tokarczuk zapisała się w historii, otrzymując Nagrodę Nobla, a swój kunszt literacki potwierdziła wcześniej wieloma innymi nagrodami i wyróżnieniami. Jaśkowiec podkreślił, że pisarka jest feministką i obrończynią praw zwierząt, a czytelnicy cenią ją za niesamowitą wyobraźnię, przekraczanie w swych opowieściach utartych granic i podejmowanie trudnych tematów.

Drugą znaną postacią, której postanowiono nadać tytuł honorowego obywatela, jest rysownik i satyryk Andrzej Mleczko, obchodzący właśnie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

„Wstępnie umówiliśmy się z prezydentem, że uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której wręczymy akty nadania honorowego obywatelstwa miasta Krakowa, może odbyć się we wrześniu lub październiku” – dodał Jaśkowiec.

Przeciwni przyznaniu tytułów honorowego obywatelstwa Oldze Tokarczuk i Andrzejowi Mleczce byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

[am]
fot. Fundacja Olgi Tokarczuk/YouTube

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy