Olga Tokarczuk drugi rok z rzędu nominowana do National Book Award w kategorii „Literatura tłumaczona”!

18 września 2019


Świetna passa Olgi Tokarczuk trwa. Znakomicie przyjęta przez media anglosaskie powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones została właśnie nominowana do National Book Award w kategorii „Literatura tłumaczona”.

Tokarczuk została dostrzeżona przez jury tego prestiżowego wyróżnienia już drugi rok z rzędu. W 2018 roku powieść „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft znalazła się w finale. Czy książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” będzie miała szansę na zwycięstwo? Tego dowiemy się 8 października, gdy kapituła ogłosi listę finalistów tegorocznej edycji.

Jak piszą organizatorzy National Book Award, Olga Tokarczuk ? podobnie jak inny nominowany, Pajtim Statovci ? odwołuje się do tradycji mitów i baśni, aby opowiedzieć swoją historię.

Wśród nominowanych w kategorii „Literatura tłumaczona” znaleźli się również Naja Marie Aidt z książką „When Death Takes Something from You Give It Back” (tłum. Denise Newman), Eliane Brum z reportażem „The Collector of Leftover Souls: Field Notes on Brazil?s Everyday Insurrections” (tłum. Diane Grosklaus Whitty), Nona Fernández z powieścią „Space Invaders” (tłum. Natasha Wimmer), Khaled Khalifa z powieścią „Death is Hard Work” (tłum. Leri Price), znana polskim czytelnikom Scholastique Mukasonga z poświęconą matce książką „The Barefoot Woman” (tłum. Jordan Stump), Yoko Ogawa z orwellowską powieścią „The Memory Police” (tłum. Stephen Snyder), László Krasznahorkai z książką „Baron Wenckheim?s Homecoming” (tłum. Ottilie Mulzet), Pajtim Statovci z powieścią „Crossing” (tłum. David Hackston) i Vigdis Hjorth z książką „Will and Testament” (tłum. Charlotte Barslund), która ukazała się w Polsce pod tytułem „Spadek” nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Nominowani do tegorocznych National Book Awards będą ogłaszani sukcesywnie do 20 września. Najbardziej wyczekiwana kategoria to oczywiście „Literatura piękna”. W ostatnich latach nagrodę w tej kategorii zdobyli m.in. Jonathan Franzen, Jesmyn Ward, James McBride, Adam Johnson i Colson Whitehead.

[am]
fot. De Balie
źródło: Wydawnictwo Literackie, National Book Award

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy