Olga Hund uhonorowana Nagrodą Conrada 2019 za najlepszy polski debiut!

28 października 2019


„Psy ras drobnych” Olgi Hund to książka, który została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Conrada dla najlepszego polskiego debiutu. To już drugi laur dla autorki. We wrześniu została też doceniona Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza za debiut.

Historie opowiedziane w książce „Psy ras drobnych” toczą się w szpitalu w Kobierzynie, antyarce załadowanej kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów. „Napisałam książkę o depresji, o smutku, o przemocy, takiej systemowej przemocy, ekonomicznej, fizycznej, psychicznej. Akcja dzieje się w zakładzie psychiatrycznym. Jest to zakład psychiatryczny krakowski, ale mógłby być dowolnym szpitalem psychiatrycznym w Polsce. Czas akcji nie powinien mieć znaczenia, może poza faktem, że w XXI wieku ciągle się zapina ludzi w pasy w łóżkach. Chciałam oddać głos kobietom, dziewczynom, które szczekają, i które do tej pory były uciszane, a powinny być nagłaśniane” – tłumaczy Olga Hund.

Nagrodę Conrada przyznano w ostatni dzień trwającego od tygodnia Festiwalu Conrada. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki laureatka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Nagroda Conrada przyznawana jest od 2015 roku autorom najlepszych debiutów literackich (tytułów wydanych w roku ubiegłym), a jej celem – promocja młodych twórców u początków kariery, a także wsparcie pisarzy w pracy nad kolejnymi książkami. „Zwiększanie różnorodności, literackiego pola, zapewnienie wymiany doświadczeń między pisarzami i pisarkami to były wartości, które przyświecały nam, kiedy tworzyliśmy Nagrodę Conrada. Wiedzieliśmy, jak trudny jest rynek książki, jak trudny jest fakt wymiany pokoleń pisarzy i pisarek XX wieku, jakie są problemy z dystrybucją i promocją, jaki jest problem z krytyką i mediami, dlatego od pięciu już lat nasz wysiłek koncentrujemy nie tylko na ukazywaniu tego, co we współczesnej literaturze najszerzej komentowane, najnośniejsze, ale na wprowadzaniu na dużą scenę literacką nowych głosów w polskiej prozie” – powiedział podczas uroczystości Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Do tej pory w gronie zwycięzców Nagrody Conrada znalazły się same laureatki: Liliana Hermetz (za książkę „Alicyjka”), Żanna Słoniowska („Dom z witrażem”), Anna Cieplak („Ma być czysto”) i Weronika Gogola („Po trochu”). W niedzielę dołączyła do nich Olga Hund z „Psami ras drobnych”.

Spośród wszystkich zgłoszonych w tym roku propozycji kapituła nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wskazała pięć nominowanych tytułów. O ostatecznym werdykcie zdecydowali wspólnie jurorzy i czytelnicy, którzy głosowali online.

[am]
źródło: Festiwal Conrada

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy