Okładka Tintina sprzedana za 1,3 mln euro

5 czerwca 2012


Unikatowa, ręcznie malowana okładka „Tintina w Ameryce” została sprzedana na aukcji w Paryżu za zdumiewającą sumę 1,3 miliona euro. Rysunek pochodzący z 1932 roku, wykonany przez autora serii, Hergé’a, pobił tym samym własny rekord w tej kategorii przedmiotów kolekcjonerskich (poprzednio ? 4 lata temu – została sprzedana za 764 tys. Euro).

„Gdybyśmy byli w stanie dostać ją za mniej, myślę, że bylibyśmy szczęśliwi” ? powiedział w rozmowie z Reuters przyjaciel anonimowego kupcy. „Celem nie było pobicie rekordu, ale kupienie okładki przed innymi. Nie przychodzi się na licytacje, aby bić rekordy czy wydawać pieniądze – to nie miałoby żadnego sensu.”

Okładka przedstawiająca Tintina przebranego za kowboja w towarzystwie psa Milusia, podczas gdy nieopodal widać przyczajonych i uzbrojonych Indian, narysowana jest przy pomocy tuszu i gwaszu. Udało się jedynie ustalić, że egzemplarz trafi do prywatnej kolekcji.

Sobotnia licytacja była częścią większej aukcji poświęconej sprzedaży pamiątek po Tintinie.

Sława młodego reportera z oryginalną fryzurą trwa już ponad 80 lat, od czasu debiutu komiksu w 1929 roku. Chociaż Hergé zmarł w 1983 roku, Tintin do dzisiaj jest dumą narodową Belgów, którzy w samej stolicy mogą pochwalić się dwoma muzeami tematycznymi związanymi z popularnym komiksem. W 2011 roku Steven Spielberg i Peter Jackson podjęli się realizacji animowanego filmu o przygodach Tintina, który zarobił na całym świecie ponad 373 milionów dolarów. W Polsce wszystkie albumy z komiksami o dzielnym reporterze ukazały się nakładem wydawnictwa Egmont.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy