Okładka „Rozprawy z Dajmiechem” oraz inne kolekcjonerskie perełki podczas 3. Aukcji Komiksu i Ilustracji

10 listopada 2014

aukcja-desa-listopad2014-1
13 listopada w Warszawie, w domu aukcyjnym DESA Unicum, odbędzie się trzecia Aukcja Komiksu i Ilustracji. W katalogu znalazły się plansze autorstwa najlepszych polskich twórców komiksów: Papcia Chmiela, Janusza Christy, Mieczysława Wiśniewskiego, Szarloty Pawel, Marka Szyszki, Andrzeja Nowakowskiego, Tadeusza Baranowskiego, Bogusława Polcha i wielu innych. Nie zabrakło kolekcjonerskich perełek oraz prac reprezentantów młodszego pokolenia twórców komiksowych.

To już trzecia aukcja poświęcona w całości sztuce komiksu i ilustracji. Dwie poprzednie, które odbyły się w lutym i maju bieżącego roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem rynku: na pierwszej aukcji najwyższą cenę 25 300 zł osiągnął szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka ?Zwariowana wyspa 2?, przebijając cenę wywoławczą ponad sześciokrotnie; na drugiej za najwyższą cenę zakupiono projekt okładki komiksowej do szwedzkiego wydania ?Kapitana Klossa?, autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego – za 17 250 zł.

aukcja-desa-listopad2014-2

Zbigniew Lengren, Filutek, Przekrój nr 6/1997.

W katalogu listopadowej aukcji szczególną uwagę zwracają komiksowe okładki, najciekawsze dla fanów i kolekcjonerów: ?Kajko i Kokosz. Rozprawa z Dajmiechem? autorstwa Janusza Christy malowana w pełnym kolorze, z 1987 roku (patrz zdjęcie powyżej), oraz ?Kapitan Kloss, cz. X ? Kurierka z Londynu?, okładkowy projekt Mieczysława Wiśniewskiego do wydania szwedzkiego. Obie pozycje licytowane będą od ceny wywoławczej 8 000 zł.

Na aukcję wystawiony został także pełen 31-stronicowy szkicownik do komiksu ?Kapitan Żbik. Wąż z rubinowym oczkiem? (1972 rok). Kartka po kartce ukazane są postaci i historia, która następnie została przeniesiona przez Bogusława Polcha na komiksowe plansze. Ten obiekt licytowany będzie od ceny wywoławczej 3 500 zł.

Prace Zbigniewa Kasprzaka (KAS-a), który mieszka i pracuje w Brukseli, są właściwie niespotykane na rynku polskim. W katalogu nadchodzącej aukcji znalazły się prace z serii ?Yans?, rysowanej również przez Grzegorza Rosińskiego. Wspólnie z nim KAS rysował plansze do tej serii komiksowej, po czym ją przejął. Prezentowane prace przedstawiają głównego bohatera serii, a ich ceny wywoławcze to 3 000 zł i 5 000 zł.

Na okładce katalogu znalazła się plansza komiksowa z księgi VI przygód Tytusa, Romka i A?Tomka ? ?Tytus olimpijczykiem?, malowana w pełnym kolorze. To jedna z 7 prac Papcia Chmiela, które pojawiły się w katalogu aukcji. Ich ceny rozpoczynają się od 2 000 zł. Nie zabraknie także rysunków Janusza Christy z fragmentami komiksowych przygód Kajtka i Koka (paski komiksowe z ?Wśród piratów? i ?W kosmosie?), czy projektu do puzzli z Kajkiem i Kokoszem.

Młodsze pokolenie w katalogu reprezentują: Tomasz Lew Leśniak ze znanym ?Jeżem Jerzym?, Tomasz Mering ze ?Wznowieniem Żbika?, Piotr Drzewiecki z czterema planszami do komiksu ?Horror? czy Ryszard Dąbrowski. Obok komiksów pojawią się interesujące ilustracje książkowe: Józefa Wilkonia, Jerzego Flisaka, Bohdana Butenki, Andrzeja Wiercieńskiego, Ewy Salamon, jak i prasowe: Daniela Mroza, Edwarda Lutczyna czy Szczepana Sadurskiego. Ponadto folie animacyjne z kultowych bajek: „Zaczarowany ołówek”, „Przygody kota Filemona” oraz plansza z filmu „Dzika Planeta” autorstwa Rolanda Topora.

aukcja-desa-listopad2014-3

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy