Ogólnopolska Baza Księgarń: liczba niezależnych księgarni w Polsce spadła poniżej tysiąca

5 sierpnia 2024

Ogólnopolska Baza Księgarń poinformowała, że na początku sierpnia w swoim spisie zarejestrowanych miała 1666 księgarń, z czego tylko 991 stanowiły księgarnie niezależne. To pierwszy raz, kiedy ich liczba spadła poniżej tysiąca.

Jak wynika z podsumowania 2023 roku, z polskich ulic zniknęło 97 księgarń. Najwięcej placówek zamknięto w województwach: mazowieckim (17), śląskim (12), małopolskim, (11), wielkopolskim (8) i lubelskim (8). W tym samym czasie również zarejestrowano 46 księgarń, więc sumarycznie spadek jest mniej więcej o połowę niższy. Da się jednak zauważyć tendencję, że znacznie częściej to właśnie małe, niezależne punkty nie są w stanie utrzymać się na rynku i muszą zamykać działalność.

Świadczą o tym statystyki. W październiku 2017 roku w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń figurowało 1117 niezależnych księgarni oraz 730 księgarni sieciowych (należących do dwóch dużych, dwóch średnich i 18 mniejszych sieci). Od tego czasu znikło więc 126 niezależnych księgarni i 55 księgarni sieciowych.

We wtorek 23 lipca odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji ds. czytelnictwa i prawa autorskiego, podczas której omawiano sytuację małych księgarń i wydawców na rynku książki. „Sytuacja rynku książki, w szczególności mniejszych podmiotów, jest dramatyczna. Najbardziej narażeni na niebezpieczeństwa są mniejsi wydawcy oraz niezależne księgarnie” – mówiła Magdalena Hajduk-Dębowska, prezeska Polskiej Izby Książki. „Wiemy, czym różnią się księgarnie kameralne od sieciowych. Znikają miejsca, które są absolutnie niepowtarzalne. Miejsca pracy tracą ludzie, którzy są wyjątkowi dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu księgarskiemu” – zwracał uwagę Łukasz Zych, właściciel księgarni Najlepsza z warszawskiego Żoliborza.

Księgarze i wydawcy apelują o regulacje, które uratowałyby rynek książki. Wśród postulatów różnych środowisk wymienia się takie rozwiązania, jak jednolita cena książki, ograniczenie presji marżowej, zerowa stawka VAT i ulga podatkowa na zakup książek. Padła również propozycja, by zakupy biblioteczne były realizowane lokalnie i tym samym wspierały księgarnie kameralne.

[am]
fot. texasgurl/Flickr

Tematy: ,

Kategoria: newsy