Ogłoszono zwycięzcę plebiscytu Sportowa Książka 2014 Roku

12 stycznia 2015

sportowa-ksiazka-roku-2014
Ogłoszono zwycięzcę tegorocznej edycji plebiscytu Sportowa Książka Roku. Najwięcej głosów czytelników i jednocześnie pierwsze miejsce zdobyła książka „Szamo” wydawnictwa Buchmann. Wyprzedziła ona drugi tytuł na podium – „Myślę, więc gram” wydawnictwa Sine Qua Non – o zaledwie 10 głosów.

„Szamo” to zbiór anegdot na temat środowiska piłkarskiego, jakie zebrał podczas swej kariery bramkarz i wielokrotny reprezentant Polski Grzegorz Szamotulski. „Dzieliłem szatnię z wirtuozami, z antytalentami, z leniami, ze śmierdzielami, z idolami, ze złodziejami, z pięknisiami, z fajnymi kolesiami, no i z pedałami też. Strzelali mi bramki wszyscy jak leci ? od Flisa z Arki Gdynia po Ronaldo z reprezentacji Brazylii. Czasami jednak udało się coś obronić, chociaż z perspektywy czasu przyznaję: w planach miałem troszkę większą liczbę skutecznych interwencji. Tak czy siak, swoje przeżyłem” ? tak Szamotulski zachęcał do sięgnięcia po książkę, w której spisywaniu pomagał mu Krzysztof Stanowski.

Najwyższe miejsce w plebiscycie nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ „Szamo” już od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem czytelników, którzy w pierwszych trzech miesiącach od premiery nabyli blisko 20 tysięcy egzemplarzy publikacji. Książka zebrała 1093 głosy w plebiscycie. Drugie miejsce i jedynie 10 głosów mniej zdobyła autobiografia włoskiego piłkarza Andrei Pirlo.

Plebiscyt „Sportowa Książka Roku” jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Podobne wydarzenia odbywają się na terenie Europy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na świecie ? m.in. w Stanach Zjednoczonych. Druga edycja plebiscytu spotkała się z niemal dwukrotnie większym odzewem ze strony miłośników literatury sportowej. W 2014 roku na ulubione książki oddano 6134 głosy (w 2013 roku głosów było 3365). Tym razem organizatorzy plebiscytu zrezygnowali z dodatkowej rundy finałowej, co doprowadziło do większego rozkładu głosów pomiędzy poszczególne publikacje.

Poniżej możecie zapoznać się z pierwszą dziesiątką plebiscytu Sportowa Książka 2014 Roku:

1. Grzegorz Szamotulski, Krzysztof Stanowski ?Szamo?, wyd. Buchmann (1093 głosy)
2. Andrea Pirlo, Alessandro Alciato ?Myślę, więc gram?, wyd. SQN (1083 głosy)
3. Jimmy Burns ?Barça. Życie, pasja, ludzie?, wyd. SQN (939 głosów)
4. Igor Sypniewski, Żelisław Żyżyński, Paweł Hochstim „Zasypany. Życie na zakręcie”, wyd. Buchmann (757 głosów)
5. Maja Włoszczowska, Julian Obrocki „Szkoła życia”, wyd. Burda (592 głosy)
6. Alex Ferguson ?Autobiografia?, Wydawnictwo Literackie (481 głosów)
7. Anonimowy piłkarz ?Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League?, wyd. SQN (271 głosów)
8. Przemysław Rudzki ?Gracz?, wyd. Buchmann (241 głosów)
9. Alex Bellos ?Futeboll. Brazylijski styl życia?, wyd. Kopalnia (197 głosów)
10. Jack McCallum ?Dream Team?, wyd. SQN (144 głosy)

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy