banner ad

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2024. Kto ma szansę na Literackie Kostki?

4 czerwca 2024

Poznaliśmy książki nominowane do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Jak informuje kapituła, finałowa dwudziestka w czterech kategoriach wyselekcjonowana została spośród ponad 700 zgłoszeń. Laureatów poznamy 30 sierpnia.

„Nominowane książki to, zgodnie z niepisaną konkursową zasadą, propozycje nieoczywiste, często językowo i formalnie odważne, które wyznaczają kurs współczesnej polskiej literatury. W gronie tegorocznych nominowanych znajdziemy zarówno debiutantki i debiutantów, jak i uznanych już autorów i autorki – dla siedmiorga z nich jest to bowiem druga nominacja do Nagrody” – czytamy na stronie gdyńskiego wyróżnienia.

W kategorii „esej” nominacje do Literackich Kostek otrzymali: Marta Baron-Milian za książkę „Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy” (wyd. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), za pisanie na przekór i w poprzek o początkach polskiej awangardowej poezji; Marcin Dymiter i „Maszyny do ciszy” (wyd. Części Proste) za umiejętne przekazywanie wiedzy o tym, na czym grać, by zatriumfowała cisza; Zuzanna Fruba za „Czmych, czyli na tropach figuranta” (wyd. Nisza), która jest zaskakującą formalnie, przejmującą opowieścią o własnej rodzinie i latach 80.; Weronika Murek za fascynujące opowieści dziewczynek i o dziewczynkach w postaci książki „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (wyd. Czarne); a także Magda Szcześniak za książkę „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” (wyd. Krytyki Politycznej), czyli różnorodne świadectwa awansu społecznego, którym autorka przygląda się z wrażliwością i wnikliwością.

W kategorii „poezja”, w której rokrocznie zgłaszanych jest najwięcej kandydatur do nagrody, kapituła nominowała: „Ostatni i pierwszy kajman” Emilii Konwerskiej (wyd. j) za pomysłową, pełną gier i zabaw książkę, w której każdy wiersz jest osobnym konceptem; niepozbawiony humoru i migocący znaczeniami poemat „jest taki konik” Wojciecha Kopcia (wyd. papierwdole); „Zeszyt ćwiczeń” Joanny Łępickiej (wyd. Biuro Literackie) za poetyckie żonglowanie dykcjami i formami wypowiedzi; tom Julii Tkacz „Algorytmy nastawione na lokalne wypadki” (wyd. Ostatnia Sobota Lata) za niezwykłość, zaskoczenie i poczucie humoru; oraz „Letnisko” Mateusza Żaboklickiego (wyd. Fundacja Kontent) za wyjątkowe połączenie dyscypliny i lekkości oraz wyrafinowane nawiązania do tradycji.

Wśród nominowanych w kategorii „proza” znaleźli się: Grzegorz Bogdał za olśniewająco nienarcystyczną kontemplację nad męskością w różnych fazach życia bohaterów w książce „Idzie tu wielki chłopak” (wyd. Czarne); Mateusz Górniak i „Dwie powieści ruchu” (wyd. Filtry) – za rozpędzone językowo, awangardowe mikrohistorie o dynamice życia; Katarzyna Groniec i zbiór opowiadań „Kundle” (wyd. Nisza) za misterne splecenie ze sobą wielu opowieści, które łączy małe miasteczko na Górnym Śląsku; „Późne życie” Ingi Iwasiów (wyd. Drzazgi) za wnikliwą opowieść o życiu po; jak również „Spotkanie po latach” Macieja Sieńczyka (Wydawnictwo Literackie) za nową opowieść w obrazkach pełną najdziwniejszych zdarzeń.

Nominacje w kategorii „przekład na język polski” otrzymali: Mateusz Kwaterko za finezyjne oprowadzenie po wszystkich odcieniach XIX wieku w tłumaczeniu z języka francuskiego „Kaprysów i zygzaków” Théophile’a Gautiera (wyd. PIW); Maciej Piotrowski za brawurowy przekład z języka ukraińskiego awanturniczej książki Mike’a Johannsena „Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej” (wyd. Kolegium Europy Wschodniej); Piotr Tarczyński za tłumaczenie „Światłości w sierpniu” Williama Faulknera (wyd. Znak Literanova), w którym umiejętnie dotrzymuje kroku autorowi; Iwona Zimnicka za przekład mrocznego i gęstego „Drugiego imienia” Jona Fossego (wyd. ArtRage) z języka norweskiego; oraz Arkadiusz Żychliński za precyzyjne tłumaczenie z języka niemieckiego książki Moniki Helfer „Hałastra” (wyd. Filtry).

Laureatów 19. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 30 sierpnia podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Otrzymają oni statuetki w postaci Literackich Kostek oraz po 50 tysięcy złotych. Wręczenie nagród będzie kulminacyjnym momentem gdyńskiego festiwalu literackiego Miasto Słowa, który potrwa w tym roku od 28 sierpnia do 1 września.

[am]
fot. UM Gdynia

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy