banner ad

Ogłoszono nominacje do Nagród Nebula za 2012 rok

20 lutego 2013


Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy ogłosiło nominacje do Nagród Nebula za zeszły rok. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Saladin Ahmed, N.K. Jemisin i Kim Stanley Robinson.

Lista nominowanych w kategorii powieść przedstawia się następująco:

Saladin Ahmed „Tron półksiężyca”
Tina Connolly „Ironskin”
N.K. Jemisin „The Killing Moon”
Caitlín R. Kiernan „The Drowning Girl”
Mary Robinette Kowal „Glamour in Glass”
Kim Stanley Robinson „2312”

Spośród szóstki nominowanych polscy czytelnicy mieli do tej pory okazję poznać jedynie „Tron Półksiężyca” autorstwa Saladina Ahmeda, który jest Amerykaninem arabskiego pochodzenia. Opublikowana nakładem Prószyńskiego i S-ka powieść zainspirowana została światem z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. W Królestwie Półksiężyca, krainie ghuli i dżinów, świętych wojowników i heretyków, trwa walka o władzę pomiędzy rządzącym żelazną ręką kalifem a mistrzem złodziei, Księciem Sokołów. W środku tego buntu dochodzi do serii brutalnych morderstw, którym zaradzić może jedynie doktor Adulla Machslud, ostatni prawdziwy łowca ghuli. Wraz z młodym pomocnikiem i obdarzoną niezwykłą mocą Zamią odkryją, że coś łączy tajemnicze zabójstwa z rodzącą się rebelią ? ktoś próbuje zdobyć Tron Półksiężyca.

48 ceremonia wręczenia Nagród Nebula odbędzie się 18 maja w hotelu Hilton w San Jose (Kalifornia). Podczas uroczystości zostanie również przyznany tytuł Grand Master Award (Nagroda Wielkiego Mistrza), wręczany wybitnym pisarzom fantastycznym za całokształt życiowych osiągnięć. Wyróżnienie to otrzyma w tym roku 81-letni Gene Wolfe.

Z pełną listę nominowanych do Nagród Nebula można zapoznać się na stronie Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy