Ogłoszono nominacje do 12. Nagrody Literackiej Gdynia!

18 maja 2017


Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy, gdy porównamy go z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 434 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka ? 81, poezja ? 182, proza ? 111, przekład ? 60. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2016 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. „Książek nadesłanych było jak zwykle mnóstwo, ale po kilkukrotnych naradach udało nam się w końcu wybrać nominowaną dwudziestkę” ? komentuje przewodnicząca kapituły prof. Agata Bielik-Robson.

W kategorii proza znalazło się pięć pozycji, które zdaniem przewodniczącej dobrze oddają stan sztuki narracyjnej we współczesnej Polsce. „Pozwolę tu sobie zacytować opinię jednego z naszych jurorów, który ujął to tak: 'to pięć reprezentatywnych bio-opowieści o Polakach: dwie tradycyjnie męskie (z testosteronem: Twardoch, i bez: Środa) i trzy tradycyjnie kobiece: dzieciństwo (Lech), wiek gimnazjalny oraz macierzyństwo (Cieplak), a wreszcie 'dziewczyńsko-babska’ wspólnota pod blokiem (Hałas). Czyli – Polaków portret własny’. Istotnie, z jednym wyjątkiem Szczepana Twardocha, który pisze powieści z ogromnym rozmachem o bohaterach odległych w czasie i przestrzeni, większość utworów prozatorskich idzie tropem autobiograficznym, trzymając się blisko ciała własnych doznań i doświadczeń” – mówi Agata Bielik-Robson.

W kategorii poezja kapituła postawiła w tym roku na dwoje młodych poetów (Adamowicz, Mateusz) i troje już uznanych (Domarus, Suska, Sobol). „Przy wyborze poetów spór był chyba najbardziej zażarty, ale i fundamentalny. Polska poezja wyraźnie zmienia paradygmat. Najmłodsi poeci coraz częściej rezygnują z subtelnego trybu liryczno-lingwistycznego na rzecz bardziej ekspresyjnego: chcą wykrzyczeć swoje sprzeciwy wobec rzeczywistości wprost, nie jako pojedyncze jednostki, lecz pod egidą wspólnej sprawy. Ta zmiana nie wszystkich nas przekonuje pod względem literackim, ale też nie zamykamy się na nią szczelnie…” – podkreśla przewodnicząca kapituły.

W kategorii eseju zdecydowano się ? jak zwykle zresztą ? na szeroki wybór różnych gatunków: od eseju akademickiego (Muskała, Kotliński), przez filozoficzny (Musiał) po literacki (Siwczyk, Łubieński). „Tu, jak co roku, selekcja okazała się trudnym zadaniem, bo dobrych książek jest bardzo wiele: polszczyzna eseistyczna staje się coraz lepsza, coraz bardziej pewna siebie językowo” – zauważa Bielik-Robson.

W kategorii przekład kapituła też miała do czynienia z „klęską urodzaju”. „Nie byliśmy w stanie nominować wszystkich tłumaczeń, które na to zasługiwały. Chcieliśmy tym razem odsłonić szerokie spektrum tłumaczonych języków: od najbardziej powszechnego angielskiego (Majer), przez tradycyjnie bardzo silny francuski (Igalson-Tygielska, Engelking) i równie mocny niemiecki (Buras), po nieco mniej obecny ostatnio język hiszpański (Zaleska)” – wylicza przewodnicząca kapituły.

„Parafrazując tytuł jednego z nominowanych przez nas esejów, chcielibyśmy móc pociągnąć więcej niż dwadzieścia srok za ogon ? ale zasady gry są, jakie są: trzeba było wybierać” ? dodaje Bielik-Robson.

A OTO NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2017:

PROZA:

1. Anna Cieplak „Ma być czysto”, wyd. Krytyki Politycznej,
2. Salcia Hałas „Pieczeń dla Amfy”, wyd. MUZA S.A.,
3. Joanna Lech „Sztuczki”, wyd. Nisza,
4. Krzysztof Środa „Las nie uprzedza”, wyd. Czarne,
5. Szczepan Twardoch „Król”, Wydawnictwo Literackie.

POEZJA:

1. Anna Adamowicz „Wątpia”, wyd. Kwadratura – Łódzki Dom Kultury,
2. Cezary Domarus „cargo, fracht”, wyd. Instytut Mikołowski,
3. Dawid Mateusz „Stacja wieży ciśnień”, wyd. Biuro Literackie,
4. Michał Sobol „Schrony”, wyd. Nisza,
5. Dariusz Suska „Ściszone nagle życie”, wyd. Znak.

ESEJ:

1. Andrzej Kotliński „Tańce polskie. Suita historycznoliteracka”, wyd. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
2. Stanisław Łubieński „Dwanaście srok za ogon”, wyd. Czarne,
3. Łukasz Musiał „O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora”, wyd. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”, wyd. Fundacja Korporacja Ha!art,
5. Krzysztof Siwczyk „Koło miejsca/Elementarz”, wyd. Muzeum w Gliwicach.

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:

1. Jacek St. Buras „Atlas lękliwego mężczyzny”, autor oryginału Christoph Ransmayr, wyd. Biuro Literackie,
2. Ryszard Engelking „Szkoła uczuć”, autor oryginału Gustave Flaubert, wyd. Sic!,
3. Krzysztof Majer „Depesze”, autor oryginału Michael Herr, wyd. Karakter,
4. Hanna Igalson-Tygielska „Niedziela życia”, autor oryginału Raymond Queneau, wyd. Biuro Literackie,
5. Ewa Zaleska „Oszust”, autor oryginału Javier Cercas, wyd. Oficyna Literacka Noir sur Blanc.

Tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 2 września. Uroczysta gala będzie miała miejsce w niezwykłej przestrzeni Muzeum Emigracji w Gdyni ? wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym, zabytkowy Dworzec Morski, odnowiony i przystosowany do nowej roli, ponownie stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych wizytówek Gdyni. Gali będą towarzyszyć Dni Nagrody Literackiej Gdynia odbywające się w terminie od 31 sierpnia do 3 września 2017 roku. Natomiast w listopadzie na miłośników literatury czekają jesienne spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2017, które odbędą się w gdyńskich bibliotekach.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy