Ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za 2015 rok

21 września 2015

nagroda_zulawskiego_2015
19 września 2015 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłoszono nazwiska autorów uhonorowanych tegoroczną Literacką Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki.

Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Antoniego Smuszkiewicza postanowiło w tym roku przyznać Główną Nagrodę Pawłowi Majce za powieść fantastyczno-przygodową „Pokój światów”. Wydana nakładem Genius Creations książka opisuje świat, w którym I wojna światowa zakończyła się inwazją Marsjan na Ziemię. Najazd został odparty, a uwięzieni na powierzchni planety Obcy zasymilowani, jednak świat uległ zmianie. Sprowadzone przez Marsjan mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga.

Złote Wyróżnienie otrzymał Paweł Paliński za wydane nakładem oficyny Powergraph „Polaroidy z zagłady”. To postapokaliptyczna opowieść o Teresie Szulc, starszej kobiecie, która została ostatnim żyjącym człowiekiem na Ziemi. Pozostaje jej walka o przetrwanie, z każdym dniem coraz trudniejsza. „Teresa Szulc, oprócz tego, że staje wbrew światu, miała stanąć także wbrew popularnym przekonaniom o wyglądzie Apokalipsy. Topos zagłady, jaki znamy, przywędrował do nas z zachodu, jest więc to typ, nazwijmy go roboczo 'osadniczy’ ? grupa pionierów in spe walczy o przetrwanie” – tłumaczył genezę pomysłu Paweł Paliński w wywiadzie dla Booklips.pl. „A przecież w chwili paniki każdy z nas, czy przyzna się do tego czy nie, uciekałby sam”.

Srebrne Wyróżnienie trafiło na ręce Michała Cholewy za powieść „Forta”. Syn znanego tłumacza fantastyki, Piotra W. Cholewy, w swym cyklu science fiction „Algorytm wojny” przedstawia losy kaprala Marcina Wierzbowskiego, żołnierza czterdziestego regimentu Unii Europejskiej, który bierze udział w międzyplanetarnych misjach. W „Forcie” wraz ze swoim odziałem przybywa na skalistą i pogrążoną w ciemności planetę Atropos. Znajdująca się na niej kolonia na wiele lat została odcięta od reszty ludzkości. Teraz wreszcie na pokładzie unijnego krążownika przybywa ekspedycja ratunkowa. Odcięci od wsparcia na surowej planecie, żołnierze Unii muszą stawić czoła tajemniczemu wrogowi, by rozwiązać zagadkę z czasów świata, który przeminął.

W tym roku Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego ma wymiar finansowy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska ufundowała nagrody pieniężne dla laureatów w łącznej wysokości 18 tysięcy złotych.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki. Nominacje wyłaniane są w wyniku głosowania imiennie zaproszonych opiniotwórczych recenzentów, krytyków i koneserów literatury, a laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej. Dotychczas w gronie laureatów Nagrody znaleźli się Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Wit Szostak i Rafał Kosik.

nagrody-zulawskiego-2015-ksiazki

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy