Ogłoszono finalistów alternatywnej Nagrody Nobla

30 sierpnia 2018


Nowa Akademia – oddolnie utworzona tymczasowa organizacja, powołana po to, aby przyznać alternatywną Nagrodę Nobla po zawieszeniu przez Komitet Noblowski prac Akademii Szwedzkiej na skutek powiązanego z nią skandalu seksualnego – ogłosiła nazwiska pisarzy i pisarek, którzy zdobyli najwięcej głosów wśród internautów.

Akademia Szwedzka nigdy nie ogłasza nazwisk finalistów, którzy mają szansę na Nobla. Poznajemy tylko zwycięzcę. Nominowani i finaliści są ujawniani pięćdziesiąt lat po fakcie, gdy upublicznia się dokumenty z archiwum. Nowa Akademia, która postawiła na bardziej otwarty i demokratyczny charakter nagrody, również i w tym zakresie postąpiła inaczej.

W gronie finalistów znalazły się cztery osoby – zgodnie z zasadą parytetu są to dwaj pisarze i dwie pisarki. Wśród autorów najwięcej głosów w plebiscycie zdobyli dobrze znani polskim czytelnikom Haruki Murakami i Neil Gaiman. Wśród kobiet – Maryse Condé, wybitna francuska pisarka urodzona w Gwadelupie, oraz Kim Thúy, kanadyjska pisarka wietnamskiego pochodzenia.

Niestety, nie poznaliśmy liczby głosów oddanych na poszczególnych finalistów. O wyborze laureata alternatywnej Nagrody Nobla zadecyduje eksperckie jury. Nazwisko zwycięzcy ogłoszone zostanie 12 października, czyli w terminie, w którym Noblistę w dziedzinie literatury wskazuje co roku Akademia Szwedzka. Oczywiście nie otrzyma on tego złotego medalu ze zdjęcia.

Alternatywny Nobel ma być wyrazem sprzeciwu wobec skandalu seksualnego, w jaki zamieszana została Akademia Szwedzka, a jednocześnie stanowić powiew świeżości i dowód na to, że najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie można przyznawać na bardziej otwartych, demokratycznych zasadach. Wyboru 47 kandydatów dokonali szwedzcy bibliotekarze. Następnie internauci z całego świata mogli wskazać, kto z nominowanych najbardziej zasłużył na Nobla, wyłaniając tym samym finalistów. Inicjatywa ma charakter tymczasowy. Nowa Akademia zamierza przeprowadzić wybór laureata lub laureatki zgodnie z terminarzem stosowanym przez Akademię Szwedzką, a następnie zostanie rozwiązana.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy