banner ad

Ogłoszono finalistów 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

16 kwietnia 2020


Dwie autorki z Polski, ukraiński pisarz, szwedzki dziennikarz i reporter z Salwadoru znaleźli się w gronie finalistów 11. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2019 roku. Tytuły książek, które trafiły na krótką listę, ogłoszono dzisiaj.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma charakter międzynarodowy i od 11 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy. W lutym 2020 roku jurorzy ze 135 książek nadesłanych przez 30 wydawnictw wybrali 10 nominowanych tytułów. Teraz spośród nich wyłoniono finałową piątkę. Znaleźli się w niej (w porządku alfabetycznym wg nazwiska autorów):

  • Lars Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, tłum. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne;
  • Artem Czech „Punkt zerowy”, tłum. Marek S. Zadura, wyd. Warsztaty Kultury;
  • Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie;
  • Katarzyna Kobylarczyk „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, wyd. Czarne;
  • Óscar Martinez „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”, tłum. Tomasz Pindel, wyd. Post Factum Sonia Draga.

Jurorzy nominowali też cztery tłumaczenia, których autorami są:

  • Irena Kowadło-Przedmojska – za przekład „Dobrego wilka” Larsa Berge;
  • Tomasz Pindel – za przekład „Bestii” Óscara Martíneza;
  • Marcin Szczyciński – za przekład „Niezarekwirowanych. Historii ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej” Anny Artemjewej i Jeleny Raczewej (wyd. Ośrodek Karta i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia);
  • Marek S. Zadura – za przekład „Punktu zerowego” Artema Czecha.

Laureata 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego mamy poznać w drugiej połowie maja. Zgodnie z tradycją wręczenie nagród odbywało się podczas uroczystej gali, a spotkania z autorkami i autorami były organizowane w ramach Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki. Z powodu wyjątkowej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa, finał tegorocznej edycji Nagrody będzie miał inny charakter. Szczegóły organizatorzy podadzą wkrótce.

Tegoroczne jury nagrody pracuje pod przewodnictwem Piotra Mitznera w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia oraz Katarzyna Surmiak-Domańska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko. Autor najlepszego reportażu 2019 roku otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Jury – nagrodą w wysokości 20 tysięcy złotych – może wyróżnić także autora najlepszego przekładu roku. Dodatkowo od 10. edycji konkursu miasto Warszawa wprowadziło nagrody pieniężne dla wszystkich finalistów: pięć tysięcy złotych – dla autorów książek i dwa tysiące złotych – dla tłumaczy reportaży.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest „Gazeta Wyborcza”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy