Oglądaj z nami na żywo relację z ogłoszenia literackiej Nagrody Nobla 2020

8 października 2020

W czwartek 8 października o godzinie 13:00 w budynku dawnej Giełdy Papierów Wartościowych (Börshuset) w Sztokholmie ogłoszone zostanie nazwisko laureata lub laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2020 rok. Transmisję na żywo z tego wydarzenia możecie oglądać razem z nami w poniższym okienku.

Ze względu na panującą pandemię w sali, w której ogłaszana jest decyzja Akademii Szwedzkiej, będzie mogła przebywać bardzo ograniczona liczba przedstawicieli mediów. Spotkanie prasowe rozpocznie stały sekretarz Akademii, Mats Malm, który odczyta nazwisko laureata lub laureatki nagrody wraz z krótkim uzasadnieniem. Następnie przewodniczący Komitetu Noblowskiego, profesor literatury Anders Olsson, przedstawi nowego noblistę i jego twórczość.

Proces, w ramach którego wyłaniany jest laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, trwa właściwie cały rok. We wrześniu 2019 roku Komitet Noblowski rozesłał kilkaset tajnych formularzy do akademików, profesorów literatury i językoznawców, a także byłych laureatów nagrody i prezesów organizacji zrzeszających pisarzy z prośbą o nadsyłanie swoich propozycji. Z końcem stycznia tego roku upłynął termin przesyłania zgłoszeń, spośród których Komitet Noblowski tworzy tzw. długą listę nominowanych. Z tej listy w kwietniu wybiera się około 20 kandydatów. Do końca maja grupa ta zawęża się do pięciu kandydatów, z których twórczością członkowie Akademii zapoznają się w ciągu trzech letnich miesięcy. We wrześniu odbywają się dyskusje. Wybór laureata następuje poprzez głosowanie. Zwycięzca musi otrzymać więcej niż połowę głosów członków Akademii.

Co roku bukmacherzy, specjaliści i miłośnicy literatury próbują odgadnąć, kto otrzyma noblowski medal. W Szwecji niewielu ekspertów wierzy, że Akademia ogłosi tym razem równie kontrowersyjnego laureata, jak zeszłoroczny Peter Handke, którego książki zaczynają się wreszcie pojawiać na naszym rynku za sprawą Wydawnictwa Eperons-Ostrogi (pierwsza, zbiór opowiadań kafkowskich „Powitanie rady nadzorczej”, w tym tygodniu powinna trafić do sprzedaży).

Przeglądając typowania firm bukmacherskich, wydaje się, że największą szansę na nagrodę ma pochodząca z Gwadelupy Maryse Condé, która w 2018 roku otrzymała „alternatywną” Nagrodę Nobla. Warto jednak pamiętać, że typowania niezwykle rzadko (jeśli w ogóle) trafiają precyzyjnie. Częściej nagrodę dostaje ktoś, kto nie figuruje na pierwszym miejscu, lecz trochę niżej w zestawieniu. Równie dobrze mogą więc to być pisarze, którzy plasują się tuż za Condé na bukmacherskiej liście Nicer Odds. Są to – kolejno – rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka, japoński autor bestsellerów Haruki Murakami oraz Kanadyjka Margaret Atwood. Nobla może jednak dostać twórca znajdujący się na którejś z następnych pozycji: Ngugi Wa Thiong’o, Anne Carson, Javier Marías, Ko Un, Yan Lianke, Annie Ernaux, Can Xue, Cormac Mc Carthy, Don De Lillo, Marilynne Robinson, Jamaica Kincaid, Yu Hua, Edna Obrien, Friederike Mayrocker czy Charles Simic. Równie dobrze jednak spotka nas zupełne zaskoczenie, jak to miało miejsce w przypadku Kazuo Ishigury, którego nie uwzględniały żadne typowania bukmacherów.

Wskazać potencjalnego laureata próbowali również mieszkańcy Wrocławia i okolic. W mieście trwa właśnie tydzień noblowski z okazji rocznicy przyznania nagrody Oldze Tokarczuk. Czytelnicy brali udział w plebiscycie, wskazując laureata spośród 15 nazwisk z całego świata zaproponowanych przez organizatorów (choć niektórzy wymienieni na liście szans na zwycięstwo raczej nie mają). Jak się okazało, polscy czytelnicy życzą sobie Nobla dla Margaret Atwood. 8 października o 20:30 w Klubie Proza oraz w internecie goście skomentują wybór tegorocznego noblisty lub noblistki przez Akademię Szwedzką.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy