banner ad

Odnaleziono wczesne opowiadania Trumana Capotego. Książka ukaże się w 2015 roku!

9 października 2014

nowe-opowiadania-capote-2014
Szwajcarski wydawca Peter Haag oraz jego żona, dziennikarka i redaktorka Anuschka Roshani, odkryli w archiwach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej nieznane dotąd, wczesne opowiadania Trumana Capotego. Cztery z nich opublikowano dzisiaj w tygodniku „Die Zeit”. Wszystkie wypełnią nowy zbiór opowiadań zapowiedziany na 2015 rok.

Małżeństwo udało się do Nowego Jorku w poszukiwaniu zaginionych fragmentów „Wysłuchanych modlitw”, które zgodnie z legendą Capote ukrył tak dobrze, że do dzisiaj nikt nie jest w stanie ich odnaleźć. Przed śmiercią przekazał jedynie swej przyjaciółce klucz do skrytki (prawdopodobnie na terminalu autobusowym), gdzie rzekomo leży kompletny manuskrypt, i powiedział, że „powieść zostanie odnaleziona, jeśli będzie chciała zostać odnaleziona”. Roshani i Haag rozmawiali z przyjaciółmi pisarza, sprawdzali różne tropy, przeszukali również 34 kartony z archiwaliami Capotego zgromadzone w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej. Niestety, jak wielu ich poprzedników, brakujących rozdziałów nie znaleźli.

Natrafili za to na zupełnie inny skarb: kilkanaście wierszy i dwadzieścia opowiadań, które Capote napisał między 14. a 17. rokiem życia. Niektóre z nich zostały opublikowane wyłącznie w gazetkach szkolnych ponad 70 lat temu, większość jednak nigdy nie ujrzała światła dziennego. Peter Haag zapewnia, że biorąc pod uwagę, jak szybko zadebiutował złoty chłopiec amerykańskiej literatury, odnalezione utwory w niczym nie ustępują jego późniejszym dziełom. Wiele z tych wczesnych opowiadań rozgrywa się na Południu Stanów Zjednoczonych, gdzie pisarz spędził swoje dzieciństwo. Capote porusza w nich tematy znane z jego późniejszych książek, m.in. samotność, miłość, zbrodnia i śmiertelność. Dla przykładu „Miss Belle Rankin” (z ang. „Panna Belle Rankin”) opowiada o samotnej, starzejącej się kobiecie z Głębokiego Południa, wyszydzanej przez swoich sąsiadów. Z kolei „Saturday Night” (z ang. „Sobotnia noc”) to historia czarnoskórego mężczyzny, który zabiera czyjąś dziewczynę na randkę do klubu jazzowego.

Pojawia się pytanie: Jak to możliwe, że taki skarb leżał nieodkryty przez 30 lat w bibliotece? Otóż placówka nie miała pieniędzy, aby rozszyfrować i ocenić wartość wszystkich materiałów zgromadzonych w kartonach (niektóre z opowiadań były zapisane tak drobnym maczkiem, że małżeństwo musiało używać lupy, aby je odczytać).

Zbiór nowych opowiadań ukaże się w 2015 roku. Odkrycie zmobilizowało Haaga i Roshani do dalszych poszukiwań kompletnego manuskryptu „Wysłuchanych modlitw”. Jak zapowiadają, jeśli będzie trzeba, to przeszukają w tym celu wszystkie terminale autobusowe w Stanach Zjednoczonych.

[am]
źródło: Die Zeit
fot. Library of Congress

Tematy: , ,

Kategoria: newsy