Odnaleziono niepublikowaną powieść Michaela Crichtona

29 lipca 2016

odnaleziono-powiesc-crichtona
W archiwach zmarłego w 2008 roku pisarza Michaela Crichtona odnaleziono niepublikowaną wcześniej, kompletną powieść. Książka ma ukazać się na rynku w maju 2017 roku.

Powieść nosi tytuł „Dragon Teeth” (z ang. „Smocze kły”), a jej akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w okresie wielkich odkryć (i fałszerstw) paleontologicznych. Historia opowiada o rywalizacji dwóch autentycznych paleontologów, Edwarda Drinkera Cope’a i Othniela Charlesa Marsha, badających skamieniałości na Amerykańskim Zachodzie. Głównym bohaterem książki jest fikcyjna postać o imieniu William Johnson. Ten młody mężczyzna jest najpierw uczniem jednego, a potem drugiego badacza.

Wdowa po pisarzu, Sherri Crichton, znalazła książkę w archiwach zmarłego przed ośmioma laty męża. Jak sądzi, inspiracją do jej napisania była korespondencja, jaką Michael prowadził z profesorem Edwinem H. Colbertem, kuratorem Departamentu Paleontologii Kręgowców w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. „Kiedy natknęłam się w archiwach na rękopis 'Smocze kły’, od razu byłam tą powieścią urzeczona. Jest w niej styl Michaela, jego zamiłowanie do historii, badań i nauki dynamicznie wplecione w epicką opowieść” – napisała w oświadczeniu Sherry Crichton.

Autor takich bestsellerów, jak „Park Jurajski”, „System”, „Kula” i „Wschodzące słońce”, zmarł na chłoniaka w 2008 roku w wieku 66 lat. Rok później ukazała się powieść „Pod piracką flagą”, którą asystent pisarza znalazł na swoim komputerze po jego śmierci. W 2011 roku wydano jeszcze jedną powieść, techno-thriller „Micro”, którego Crichton nie zdążył ukończyć i zrobił to za niego Richard Preston.

Jak zapowiada oficyna HarperCollins, „Smocze kły” nie wymagały dodatkowych uzupełnień. Książka jest ukończona i zostanie opublikowana bez zmian redaktorskich.

[am]
fot. Jon Chase photo/Harvard News Office
źródło: Daily Mail, The Wrap

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy