Odnaleziono niepublikowaną powieść Jamesa M. Caina

22 września 2011

jamec-m-cain-odnaleziono
„Święty Graal” kryminału noir został odnaleziony. „The Cocktail Waitress”, zagubiona powieść Jamesa M. Caina, ujrzy światło dzienne w przyszłym roku.

„The Cocktail Waitress” to ostatnia powieść autora, napisana tuż przed śmiercią w 1977 roku. Charles Ardai, założyciel amerykańskiego wydawnictwa Hard Case Crime, spędził dziewięć lat na poszukiwaniu oryginalnego rękopisu i zabezpieczeniu praw do powieści.

Ardai przyrównał swoje odkrycie do odnalezienia zagubionych partytur Gershwina albo manuskryptu Hemingwaya. James M. Cain, autor takich powieści kryminalnych jak „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Podwójne ubezpieczenie” czy sfilmowana niedawno przez HBO „Mildred Pierce”, uznawany jest za jednego z trzech największych pisarzy noir wszech czasów (dwaj pozostali to Raymond Chandler i Dashiell Hammett).

Narratorem odnalezionej powieści jest piękna i młoda wdowa, która podejmuje pracę w koktajl-barze po tym, jak jej mąż ginie w „niewyjaśnionych okolicznościach”. Tam poznaje dwóch mężczyzn – w młodszym się zakochuje, a ze starszym się żeni.

Pisarz wielokrotnie wspominał o „The Cocktail Waitress” w wywiadach, chciał wprowadzić pewne zmiany do opowieści. Wydawnictwo Hard Case Crime potwierdza, że na manuskrypcie znajdują się odręczne przypisy wskazujące, że Cain pracował nad poprawkami aż do śmierci. Obecnie Ardai próbuje pogodzić ze sobą różne wersje zakończenia i rozszyfrować niektóre notatki.

„The Cocktail Waitress” ukaże się pod koniec 2012 roku.

fot. Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy