banner ad

Odnaleziono najstarszy film na podstawie Dickensa

13 marca 2012


Ma 111 lat i trwa zaledwie minutę, ale to najstarszy znany film, w którym pojawiają się postacie znane z prozy Charlesa Dickensa.

Bryony Dixon, archiwistka w Brytyjskim Instytucie Filmowym, prowadziła badania wczesnych filmów o Chinach, kiedy natknęła się w katalogu na wpis „Śmierć biednego Joe” i pomyślała, że być może odwołuje się on do postaci z „Samotni” Charlesa Dickensa, powieści przez wielu uważanej za arcydzieło i najlepszą pozycję w dorobku pisarza.

Dixon nie liczyła, że znajdzie w zbiorach odpowiadający wpisowi z katalogu film, w końcu pochodził z 1901 roku, a większość materiałów z tego okresu nie przetrwała. Ku jej zdumieniu film znajdował się w archiwach BIF, choć pod innym tytułem.

„To wspaniałe móc odkryć tak rzadki i wyjątkowy film na dwustulecie (urodzin – przyp. red.) Dickensa” – powiedziała archiwistka. „Nie tylko dlatego, że przetrwał, ale także dlatego, że to najwcześniejszy film dickensowski, do tego zachowany w bardzo dobrym stanie.”

Dotychczas najstarszym znanym filmem był pochodzący z listopada 1901 roku „Scrooge”, zwany też „Duchem Marleya”. „Śmierć biednego Joe” w reżyserii pioniera brytyjskiej kinematografii G. A. Smitha został prawdopodobnie nakręcony przed marcem tego samego roku, a zatem daje mu to palmę pierwszeństwa.

Zdaniem BIF film mógł być zainspirowany nie tylko Dickensem, ale także „Dziewczynką z zapałkami” Andersena. Wskazywałby na to fakt, że „biednego Joe” gra kobieta, aktorka Laura Bayley (prywatnie żona G. A. Smitha). Film będzie pokazywany jako dodatek specjalny w ramach ?Dickens: krótkie metraże sprzed 1914 roku? – wydarzenia organizowanego przez BIF między 9 a 23 marca w Londynie.

Poniżej możecie obejrzeć w całości „Śmierć biednego Joe”:

Tematy: , ,

Kategoria: adaptacje, newsy