Odnaleziono dokumenty wojenne potwierdzające odesłanie J. R. R. Tolkiena z frontu

23 grudnia 2014

tolkien-I-wojna-dokument
Zespół odpowiedzialny za digitalizację brytyjskich dokumentów wojennych natrafił na zapisy potwierdzające odesłanie J. R. R. Tolkiena z frontu I wojny światowej do domu tuż przed tym, jak ostrzelano jego batalion. Teraz dokumenty te po raz pierwszy udostępniono do publicznej wiadomości, a fragment zawierający nazwisko pisarza możecie zobaczyć poniżej.

Wszystko to miało miejsce na przełomie października i listopada 1916 roku. 25-letniego porucznika J. R. R. Tolkiena wysłano wpierw do szpitala polowego, a następnie do domu w Wielkiej Brytanii z powodu tzw. gorączki okopowej ? choroby zakaźnej wywoływanej przez bakterie przenoszone przez wszy, która swą nazwę otrzymała w czasach I wojny światowej. Wówczas w dokumentach wpisano „gorączka nieznanego pochodzenia”, a w rubryce objawy wyliczono: „bóle głowy, wysypka, zapalenie oczu, bóle nóg”.

11 Batalion Fizylierów Lancashire został wysłany na front w lipcu 1916 roku. Tolkien, jako oficer łączności oraz tłumacz, pełnił czynną służbę na linii frontu, biorąc m.in. udział w bitwie nad Sommą, najbardziej krwawym starciu podczas I wojny światowej. W trakcie rekonwalescencji wymuszonej na skutek gorączki okopowej batalion Tolkiena został ostrzelany przez niemieckie moździerze. Z opisów wiemy, że trup ścielił się gęsto (38 zabitych, 166 rannych, 63 zaginionych). Jest wielce prawdopodobne, że gdyby nie choroba, Tolkien nie przeżyłby I wojny światowej, a my nigdy nie poznalibyśmy losów Śródziemia. Niesamowity jest również fakt istnienia dokumentu poświadczającego wysłanie Tolkiena na leczenie. Większość rejestrów medycznych i szpitalnych zostało po wojnie zniszczonych, zachowało się jedynie 2%, które przechowywane są w Archiwum Narodowym.

W grudniu tego samego roku Tolkien otrzymał wiadomość o śmierci swego przyjaciela G. B. Smitha. Niedługo przed tym Smith napisał do Tolkiena list, który ? według biografa pisarza, Humphreya Carpentera ? był wyraźnym wezwaniem do realizacji wielkiego przedsięwzięcia, nie mającego odpowiedników w historii literatury: do stworzenia całej mitologii Śródziemia.

tolkien-I-wojna-dokument2

[aw]
źródło: Forces-War-Records.co.uk

Tematy: , ,

Kategoria: newsy