banner ad

Odkryto nieznane opowiadania Katherine Masfield

24 lipca 2012


Młody student londyńskiego King’s College odkrył cztery nieznane wcześniej opowiadania napisane ponad sto lat temu przez mistrzynię krótkiej formy Katherine Mansfield.

Oprócz opowiadań Chrisowi Mourantowi, 23-letniemu studentowi filozofii, udało się również odnaleźć nieznane fotografie autorki. Wszystkie te materiały znajdowały się w archiwach uniwersyteckich, pośród dokumentów należących do ukazującego się do 1995 roku magazynu literackiego „ADAM International Review”. Opowiadania zostały przekazane redaktorce gazety w latach 60. przez przyjaciółkę i partnerkę pisarki, Idę Baker.

Najwięcej emocji pośród odkrytych materiałów budzi szczególnie jedno opowiadanie (trzy pozostałe to bajki dziecięce), gdyż zawiera wątki o charakterze autobiograficznym, dające wgląd w najbardziej bolesne rozdziały życia autorki ? nieodwzajemnioną miłość, fikcyjne małżeństwo oraz poronioną ciążę. Opowiadanie ujawnia gorzkie rozczarowanie miłosnym trójkątem, po którym Mansfield chciała usunąć z pamięci wspomnienia, niszcząc – ku utrapieniu biografów – wszystkie osobiste dokumenty z tego okresu. W 1909 roku pisarka została porzucona przez muzyka, z którym zaszła w ciążę. Aby zdobyć status mężatki, pośpiesznie zawarła ślub z nauczycielem śpiewu, ale tego samego wieczoru porzuciła go, ostatecznie nieco później tracąc także dziecko (poroniła próbując zdjąć walizkę z szafy podczas pobytu w uzdrowiskowej miejscowości w Niemczech).

Katherine Mansfield uważana jest obok Jamesa Joyce’a oraz Virginii Wolf za jedną z prekursorek modernizmu. Rozwiązania i techniki literackie, jakie zastosowała w swoich opowiadaniach, wywarły wpływ na ewolucję krótkiej formy prozatorskiej w literaturze XX wieku. Mansfield prowadziła bujne życie towarzyskie. Poza licznym gronem kochanków obojga płci, do najbliższego grona jej przyjaciół zaliczali się D. H. Lawrence, T. S. Eliot i Bertrand Russell. W Polsce, oprócz „Listów” i „Dzienników”, ukazał się jeden wybór opowiadań autorki zatytułowany „Jej pierwszy bal”.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy