Odkryto kolejny „prawdziwy wizerunek” Williama Szekspira?
Literackim odkryciem stulecia okrzyknęli redaktorzy magazynu „Country Life” znalezisko botanika i historyka Marka Griffithsa, który w XVI-wiecznej książce o roślinach natrafił na portret Williama Szekspira. Mężczyzna z portretu raczej nie kojarzy się ze znanymi nam wizerunkami barda i przywodzi raczej na myśl czasy Cesarstwa Rzymskiego. Griffiths jest jednak pewien, że to Szekspir.
Wspomniana książka nosi tytuł „The Herball or Generall Historie of Plantes” i pochodzi z 1598 roku, czyli z czasów współczesnych bardowi. Autorem blisko 1500-stronicowego dzieła jest John Gerard, słynny botanik i projektant ogrodów. Na stronie tytułowej znajduje się ozdobna ilustracja przedstawiająca kilka postaci, w tym troje mężczyzn. Na podstawie biografii Gerarda szybko udało się zidentyfikować dwóch z nich: Lorda Burghleya i flamandzkiego botanika Remberta Dodoensa. Zagadką pozostawał ten ostatni, zaś wskazówką co do jego tożsamości miał być umieszczony pod spodem elżbietański szyfr.
Griffiths twierdzi, że złamał kod i na jego podstawie ustalił, iż mężczyzną tym jest William Szekspir. „Na początku trudno było mi uwierzyć, że ktoś tak sławny, tak powszechnie poszukiwany mógł się ukrywać tak długo” ? mówi. Kod nie był prosty do odszyfrowania, ale według Griffithsa jego odczytanie jest jedynym możliwym. „To nie jest założenie, że to Szekspir, to algebra” ? przekonuje.
Według odkrywcy kod zawierał: liczbę „4” oraz literę „E” (z łacińskiego „quater-e”, co oznacza”wstrząsnąć”, po angielsku „to shake”), rebus symbolizujący włócznię (po angielsku „a spear”). Połączenie obydwu wyrazów daje „shake-spear”. Ponadto w kodzie znalazły się litery „OR”, które w heraldyce oznaczają złoto (co odwołuje się do rodzinnego herbu Szekspira). Z kolei litera „W” oznacza imię barda, William.
Choć Griffiths jest pewny swego znaleziska, wśród wielu badaczy Szekspira odkrycie budzi wątpliwości. Sceptyczny początkowo Edward Wilson z Fellow of Worcester College w Oksfordzie stwierdził ostatecznie, że jest to sensacja nie do obalenia, ale już dr Paul Edmondson z The Shakespeare Birthplace Trust zalecił dystans do jakichkolwiek teorii opartych na łamaniu kodów. Z kolei prof. Michael Dobson, dyrektor Instytutu Szekspira na Uniwersytecie w Birmingham powiedział: „To miłe, że ludzie tak bardzo lubią Szekspira, że widzą go wszędzie, nawet w podręczniku do botaniki. Ale to halucynacja”.
Jeśli odkrycie Griffithsa udałoby się potwierdzić, byłby to pierwszy wizerunek Szekspira pochodzący z czasów, kiedy bard jeszcze żył.
[aw]
źródło: BBC, The Telegraph
Kategoria: newsy