Odkryto istnienie dwunastego kompletnego egzemplarza pierwszego wydania „Księgi nonsensu” Edwarda Leara

17 maja 2017


Kalifornijski antykwariusz David Brass planuje wystawić na sprzedaż unikatowy egzemplarz pierwszego wydania „Księgi nonsensu” Edwarda Leara. To rzadka okazja dla czytelników, aby zobaczyć oryginał książki będącej klasyką literatury dziecięcej.

Pierwsze wydanie „Księgi nonsensu” opublikowane zostało w 1846 roku w nakładzie pięciuset egzemplarzy. Jak to jednak często bywa w przypadku literatury dla dzieci, książka była zaczytywane aż do kompletnego zużycia. Ze spisu sporządzonego w 1988 roku wynika, że do naszych czasów zachowało się zaledwie jedenaście kompletnych egzemplarzy (i dwanaście niekompletnych). A ich stan pozostawia często wiele do życzenia. Ponad połowa z tych książek znajduje się w zbiorach specjalnych bibliotek. Wolumin będący w posiadaniu Davida Brassa jest więc dwunastym znanym egzemplarzem „Księgi nonsensu”. Do tej pory tomik była w rękach prywatnego kolekcjonera, który nie poczuwał się do ujawnienia światu jego istnienia. Co więcej, posiadał wyjątkowo dobrze utrzymany egzemplarz. Wpływ na to miał z pewnością fakt, że dwutomowe dzieło jeszcze w latach 40. XIX wieku oprawiono w jeden wolumin.

O wyjątkowości pierwszego wydania „Księgi nonsensu” świadczy to, że Lear własnoręcznie naniósł wszystkie ilustracje i limeryki na kamienie litograficzne, z których powielano egzemplarze książki. Cena za unikatowy artefakt jest niebagatelna i wynosi 75 tysięcy dolarów. Brass planuje wystawić książkę na sprzedaż podczas Międzynarodowych Targów Antykwariuszy, które odbędą się w dniach od 1 do 3 czerwca w Londynie.

Lear stworzył książkę na podstawie limeryków, które wymyślał, aby zabawiać dzieci swojego mecenasa, Lorda Stanleya. Wierszyki oraz ilustracje odznaczają się charakterystycznym dla autora umiłowaniem nonsensu i groteski: są dziwaczne i zabawne, ale w rzeczywistości nie mają większego sensu. Twórczością Leara inspirował się m.in. Edward Gorey.

Poniżej możecie zobaczyć kilkanaście plansz z pierwszego wydania „Księgi nonsensu” Edwarda Leara:

[am]
fot. Dustin Jack/David Brass Rare Books

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy