Od varsavianów do literatury kryminalnej. Wydawnictwo Skarpa Warszawska obchodzi 10-lecie istnienia

13 grudnia 2022

Skarpa Warszawska ma powody do świętowania. Mija właśnie 10 lat działalności oficyny na polskim rynku. Wszystko zaczęło się od publikacji o tematyce warszawskiej. Obecnie wydawnictwo jest również jednym z czołowych promotorów polskiego kryminału.

Jak przyznaje Rafał Bielski, założyciel i redaktor naczelny wydawnictwa, korzenie Skarpy Warszawskiej sięgają czasów liceum, kiedy to zaczął kolekcjonować stare karty pocztowe przedstawiające przedwojenne widoki Warszawy. Gdy kolekcja urosła, zrodził się pomysł na przygotowanie z niej publikacji książkowej w formie albumu. Sukces książki sprawił, że u autora pojawiła się myśl o wydawaniu w sposób bardziej profesjonalny. Po zawarciu w 2011 roku znajomości z nieżyjącą już varsavianistką Danutą Szmit-Zawieruchą oboje miłośników stolicy wyszło z inicjatywą założenia wydawnictwa i kontynuacji powojennego magazynu zajmującego się sprawami miasta. I tak 10 lat temu do rąk warszawiaków trafił pierwszy numer nowej „Skarpy Warszawskiej”.

„Od tamtego czasu profil wydawnictwa, również w odpowiedzi na potrzeby rynku, mocno się rozszerzył, ale kwestie warszawskie dalej są dla nas wyjątkowo ważne. To jest nasz fundament, na którym postanowiłem budować szerszą strukturę. Chęć rozwoju spowodowała wejście w inne segmenty, ale misją założycielską, wówczas jedynie naszego magazynu, było to, że chcemy kształcić ludzi, uwrażliwiać i uświadamiać w kwestiach chociażby estetyki, architektury, planowania przestrzennego naszego miasta, które dramatycznie zmieniło się na przestrzeni lat. Widzimy duże zainteresowanie tymi tematami. Warszawiacy chcą wiedzieć więcej o swoim mieście i jego przeszłości. W czasie Powstania Warszawskiego miasto poniosło olbrzymie straty nie tylko w tkance miejskiej, ale przede wszystkim ludzkiej. I to właśnie ten drugi człon, czyli odbudowa człowieka, wydaje mi się kluczowe. Chcemy poniekąd zrekonstruować warszawiaka-człowieka, który będzie tutaj zakorzeniony i poczuje wspólnotę z mieszkańcami miasta” – komentuje Rafał Bielski.

Obecnie wydawnictwo zajmuje się również wydawaniem książek: powieści (ze szczególnym wskazaniem na polskie kryminały), literatury dziecięcej, publikacji popularnonaukowych i albumów. Ukazuje sięm.in. dwumiesięcznik historyczny „Historia bez Tajemnic” i magazyn literacko-kryminalny „Pocisk”, a od 2017 roku w stolicy organizowany jest Warszawski Festiwal Kryminału, w czasie którego wręczane są nagrody Złoty Pocisk. Niedawno sama Skarpa Warszawska otrzymała dwie nagrody biznesowe – Lwy Biznesu oraz Tuzy Biznesu. Doceniono też jej książki o historii architektury i historii stolicy, a uznaniem może pochwalić się także wiele powieści sygnowanych logiem oficyny.

„Tych nagród jest coraz więcej, co bardzo nas cieszy, ponieważ zależało nam, żeby ten komercyjny charakter wydawnictwa połączyć z wartościami, które są dla nas ważne, jednocześnie tworząc coraz bardziej jakościowe książki, gazety i magazyny. Nagrody te pozwalają mi spojrzeć na wydawnictwo z pewnego dystansu i docenić wszystkie osiągnięcia naszego zespołu – ludzi, którzy uwierzyli w ten projekt i którzy przez 10 lat, dzień w dzień, dalej go rozwijają” – dodaje założyciel.

Ostatnie 3 lata nauczyły wydawnictwo bardzo dużo pokory w świecie biznesowym. Wiele planów legło w gruzach w wyniku pandemii oraz wojny w Ukrainie, dlatego firma stara się dopasowywać do sytuacji rynkowej na bieżąco. Aby dalej się rozwijać, Skarpa Warszawska podjęła decyzję o przejęciu jednej z najstarszych księgarni internetowych w Polsce – Inbook.pl.

„Jest to projekt, na którym będziemy na pewno w przyszłości skupiać się w dużym stopniu, bo widzimy, że synergia wydawnictwa z własnym dużym e-commercem przynosi najlepsze efekty. Nie możemy sobie pozwolić, żeby zostać gdzieś w tyle, musieliśmy wykonać krok naprzód, bo książka jako taka generalnie przenosi się do Internetu. Stawiamy na rozwój, sięgając po nowe rozwiązania, nie zapominając na jakich fundamentach powstało wydawnictwo Skarpa Warszawska” – zapewnia Bielski.

[am]
rys. Łukasz Silski

Tematy: , ,

Kategoria: newsy