Od 14 lat wręcza pasażerom tramwajów i autobusów wierszyki za ustąpienie miejsca drugim

27 stycznia 2016

emeryt-z-wierszykami-1
Pan Jan Dymarski, 90-letni emeryt z Gdańska od 14 lat prowadzi wśród pasażerów autobusów i tramwajów niecodzienną działalność poetycko-wychowawczą. Jeśli zauważy, że ktoś ustąpił miejsca osobie starszej, kobiecie w ciąży lub z dzieckiem, wręcza mu wierszyk własnego autorstwa. Do tej pory rozdał owych wierszyków blisko 25 tysięcy.

Wprawdzie pan Jan jest amatorem poezji, jego działalność nie ma na celu propagowania własnej twórczości, ale docenienie dobrego wychowania wśród drugich. „Są w naszym mieście czułe serduszka / I to jest mały promyk nadziei, / Ustąpią miejsca, widząc staruszka, / Inni udają, że nie widzieli” ? tymi słowami zaczyna się wierszyk umieszczony na różowej karteczce. Często osoby nimi obdarowane uśmiechają się i dziękują. Młodzi robią sobie selfie z karteczką i samym darczyńcą. Są nawet tacy, którzy zachowują wierszyk na pamiątkę, nosząc go cały czas w portfelu.

Żeby nie było tak „różowo”, pan Jan ma również przy sobie żółte karteczki. Te, niczym sędzia na meczu, rozdaje wszystkim tym, którzy wykazali się nieprzykładnym zachowaniem: zajmują miejsca dla matki z dzieckiem albo nie chcą ustąpić siedzenia osobie starszej. „Zechciej pamiętać o tym w przyszłości, / Będziesz miał wówczas kilkadziesiąt lat, / Chciałbyś dać ulgę dla Twoich kości, / Lecz miejsca dla Ciebie też będzie brak” ? ostrzega na końcu wierszyka pan Jan. Jak można się domyślić, osoby obdarowane taką gorzką przestrogą nie będą zachwycone. Zdarza się, że ktoś drze karteczkę, a jeden pan przypalał sobie nią papierosa. Przez czternaście lat działalności emeryt z Gdańska nie doświadczył jednak agresji.

Pan Jan z wykształcenia jest ekonomistą, pracował w zaopatrzeniu w wojsku. Kiedy przeszedł na emeryturę, trochę się nudził, wpadł więc na pomysł rozdawania wierszyków. „Trudno powiedzieć, co mnie zainspirowało. Rozdawanie karteczek z wierszykami jest po prostu zabawne, a co najważniejsze – przynosi efekty” ? powiedział w rozmowie z portalem Gdańsk.pl. Z dumą odnotowuje, że z każdym rokiem wręcza coraz mniej żółtych karteczek (tylko 7,5% wszystkich rozdanych wierszyków), co jego zdaniem dowodzi, że młodzi chętniej ustępują dziś miejsca.

emeryt-z-wierszykami-2

[am]
fot. Gdańsk.pl
źródło: Dziennik Bałtycki, Gdańsk.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy