Ocean Vuong kolejnym pisarzem, który dołącza do projektu Biblioteka Przyszłości. Jego najnowsze dzieło ukaże się w 2114 roku. Ceremonia przekazania tekstu Knausgårda przesunięta

26 sierpnia 2020

Amerykański pisarz i poeta wietnamskiego pochodzenia, Ocean Vuong, jest siódmym autorem, który dołączył do projektu Biblioteka Przyszłości. Wiosną 2021 roku jego najnowsze dzieło zostanie uroczyście przekazane podczas ceremonii w lesie Nordmarka, a następnie umieszczone w specjalnie do tego celu zaprojektowanym pokoju w bibliotece publicznej Deichman Bjørvika w Oslo. Tam poczeka na publikację do 2114 roku.

Projekt Biblioteka Przyszłości został zapoczątkowany przez artystkę Katie Paterson w 2014 roku, kiedy w lesie Nordmarka na obrzeżach Oslo posadzono tysiąc drzew. Posłużą one do produkcji papieru, na którym w 2114 zostanie wydana specjalna antologia. Co roku do inicjatywy zapraszani są kolejni pisarze, których nowe, niepublikowane nigdzie indziej teksty złożą się na książkę zapowiedzianą na XXI wiek. W gronie autorów znaleźli się już Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón, Elif Shafak, Han Kang i Karl Ove Knausgård.

Drzewa, z których zostanie pozyskany papier na antologię, dopiero rosną.

W sierpniu ogłoszono, że dołączył do nich Ocean Vuong. Pisarz ten nie jest jeszcze znany polskim czytelnikom, ale w krajach anglosaskich zdobył już za swoje wiersze i prozę liczne wyróżnienia, m.in. Nagrodę MacArthurów, zwaną „grantem dla geniuszy”, która wynosi 625 tysięcy dolarów. W oczach inicjatorki Biblioteki Przyszłości, Katie Paterson, Ocean Vuong ma umiejętność przekuwania „huraganu emocji w obrazy czystego, przejmującego piękna”, a jego dzieła są „surowe, odważne, oddają esencję przetrwania”.

W odniesieniu do swojego udziału w projekcie Ocean Vuong powiedział: „Jedną z najbardziej ujmujących obietnic, które niesie ze sobą literatura, jest fakt, że przemawia ona zarówno w teraźniejszości, jak i (jeśli dopisze jej szczęście) w przyszłości. Być częścią Biblioteki Przyszłości, projektu, który tak odważnie buduje nadzieję na kondycję ludzkości w kolejnym stuleciu – to budzi śmiały i ekscytujący optymizm niezbędny w każdej pracy literackiej”.

Katie Paterson miała już okazję spotkać się z Karlem Ovem Knausgårdem, uroczyste przekazanie manuskryptu zostało jednak przesunięte.

Zgodnie z planem Ocean Vuong ma przekazać manuskrypt na przełomie wiosny i lata 2021 roku na otwartej ceremonii w lesie Nordmarka. Tak się stanie, o ile żadne nieprzewidziane okoliczności nie pokrzyżują organizatorom projektu planów. Na przykład tegoroczna uroczystość, podczas której swoje dzieło miał ofiarować Karl Ove Knausgård, nie doszła jeszcze do skutku z powodu pandemii koronawirusa. Najpierw miała odbyć się w maju, a potem przygotowywano się na 5 września. Restrykcje wprowadzone przez rząd Norwegii uniemożliwiły jednak przyjazd na uroczystość zarówno Knausgårdowi, jak i Katie Paterson. Ceremonię przesunięto więc na jesień.

Knausgård ze spokojem czeka na dogodny moment. „Las jest dla mnie ważną częścią tego projektu, jak też nasza fizyczna obecność – nasze istnienie tutaj, w teraźniejszości, w przeciwieństwie do momentu, w którym książka zostanie opublikowana. Z tego powodu cieszę się z nowego planu: dostosujemy się do rozwoju wydarzeń, a kiedy liczba zakażeń na to pozwoli, przeprowadzimy oficjalne przekazanie manuskryptu w lesie, w dobry, staroświecki sposób, z ręki do ręki, pod, mam nadzieję, ciemnym niebem, wśród drzew rozświetlonych blaskiem śniegu, a może i przy trzaskającym ognisku” – napisał po odwołaniu majowej uroczystości.

[kch]
fot. Future Library

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy