„Obiecanki” Agnieszki Świętek z Grand Prix dla najlepszego polskiego albumu komiksowego 29. MFKiG

25 września 2018


Na zakończonym 16 września 29. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi przyznano coroczne nagrody festiwalowe. Za najlepszy polski album komiksowy ostatnich 12 miesięcy uznano „Obiecanki” Agnieszki Świętek. Statuetki powędrowały również do najlepszego wydawcy (Non Stop Comics) i doktora humoris causa. Doceniono też autorów krótkich form.

Opublikowany przez Kulturę Gniewu album „Obiecanki” to opowieść o rozstaniu rodziców pokazana z punktu widzenia ich dwóch młodych córek. Każda z nich inaczej przeżywa odejście ojca, obie jednak w głębi serca tęsknią za nim i mają nadzieję, że wróci do domu. Postacie w komiksie to antropomorficzne zwierzęta. Autorka nadała im cechy reprezentatywne dla ich gatunków. Główni bohaterowie to rodzina szopów. W naturze dorosłe samce tych zwierząt żyją w samotności. Po zapłodnieniu samicy odchodzą, szukając nowych partnerek. Zatem samica zdana jest wyłącznie na siebie w opiece nad małymi.

W świecie zwierząt takie zachowanie jest naturalne. Agnieszka Świętek postanowiła sprawdzić, co by się zmieniło, gdyby szopom nadano ludzkie cechy, przez co odczuwałyby brak ojca i tęskniły za nim. „Wybór płci również nie był decyzją przypadkową ? chciałam pokazać, jak ważną rolę odgrywa w wychowaniu ojciec” ? twierdzi artystka. „Obiecanki” to pełnowymiarowy debiut zdolnej rysowniczki. Zrealizowany został jako praca dyplomowa na ASP w Katowicach.

„Nagroda za najlepszy album to dla mnie najważniejsze wyróżnienie kiedykolwiek. Jeszcze nie ochłonęłam. Tak, płakałam” ? pisze Agnieszka Świętek na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. „Bardzo zdziwiła mnie decyzja jury. Komiks jest stosunkowo krótki, niekoniecznie dla dorosłych, może bardziej dla młodzieży i jest taki dziecięcy w kresce. Dlatego zszokowało mnie to. Najwyraźniej nie ma jednej recepty na sukces” ? dodała laureatka w rozmowie z Przemysławem Pawełkiem dla Polskiego Radia Zagranica.

Podczas festiwalu przyznano również nagrodę dla najlepszego ubiegłorocznego wydawcy komiksów w Polsce. Organizatorzy wręczyli wyróżnienie oficynie Non Stop Comics, powołanej do życia przez Sonię Dragę, prezes wydawnictwa Sonia Draga. Pod szyldem NSC ukazują się m.in. liczne tytuły z katalogu Image Comics, żeby wymienić chociażby nagrodzoną Eisnerami „Monstressę”, a także „Paper Girls”, „Giant Days” czy „Zabij albo zgiń”. W uzasadnieniu podano, że nagroda należy się „za odważne wejście na polski rynek komiksowy, za wyszukiwanie i wydawanie dobrych i wyrazistych autorskich komiksów ważnych twórców ze świata oraz przemyślaną politykę wydawniczą”.

Doktorat humoris causa, czyli Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu otrzymał z kolei Wojciech Jama, wieloletni kolekcjoner wszystkiego, co związane z opowieściami obrazkowymi, twórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, który planuje otworzyć podobne Muzeum Komiksów. Doceniony został „za wielką miłość do komiksu polskiego i światowego, za ogromną pasję kolekcjonerską oraz niezwykłą wytrwałość w dążeniu do postawionych sobie celów”.

Jury konkursu na krótką formę komiksową przyznało następujące nagrody: trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 1000 złotych brutto dla: Bartosza Sztybora (scenariusz) i Minjung Kang (rysunki) za pracę pt. „There?s no sweetness in chilli”, Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Piotra Nowackiego (rysunki) za „Cykora” oraz dla Kacpra Kwiatkowskiego (scenariusz) i Piotra Leszczyńskiego (rysunki) za historię pt. „Good times”; trzecią nagrodę w wysokości 2000 złotych brutto dla Pawła Garwola (scenariusz i rysunki) za komiks „Kino”; drugą nagrodę w wysokości 3500 złotych brutto dla Tomasza Kontnego (scenariusz) i Agaty Wawryniuk (rysunki) za „Rozmowę”; pierwszą nagrodę w wysokości 4500 złotych brutto dla Stipana Tadicia (scenariusz na podst. tekstu Andrija Škare i rysunki) za pracę pt. „Goalkeeper”. Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową w wysokości 7000 złotych brutto zdobyli Bartosz Sztybor (scenariusz) i Henryk Glaza (grafika) za opowieść „Nos”.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy