Obiad z Tokarczuk, wieczór w teatrze z Tochmanem, kawa ze Szczygłem. Polscy pisarze zbierają fundusze na wsparcie Serhija Żadana i jego brygady na froncie
Wielokrotnie nagradzany ukraiński pisarz Serhij Żadan tej wiosny oddał wydawnictwu tekst swojej najnowszej książki i wstąpił na ochotnika do armii. Teraz znani polscy pisarze organizują akcję charytatywną, której celem jest zbiórka funduszy na wsparcie dla Żadana i jego brygady na froncie. Jak podkreślono, chodzi o zapewnienie środków m.in. na sprzęt ochronny i medyczny służący ratowaniu życia, nie na broń, która to życie ma odebrać.
Serhij Żadan od początku rosyjskiej agresji organizował pomoc humanitarną i wsparcie dla żołnierzy, a dziś sam jest jednym z nich. W ramach batalionu sił wsparcia 13. Brygady „Chartia” Gwardii Narodowej Ukrainy walczy o swoje miasto, Charków. „Wybitny artysta poszedł walczyć z barbarzyńskimi najeźdźcami, bym czuła się bezpieczna. Nie potrafię sobie wyobrazić, co czuje, podejmując tę decyzję. Nie rozumiem świata, w którym postanowił zamieszkać. Ale czuję, że trzeba przypominać tutaj, w Polsce, w Europie, że nic się nie zmieniło w Ukrainie od prawie dwóch lat. Że tego długu być może nigdy nie spłacimy. Że zaczęliśmy się już przyzwyczajać do tej wojny, obojętnieć, a zobojętnienie jest zabójcze dla uczucia wdzięczności i solidarności” – pisze Olga Tokarczuk.
Unia Literacka, zrzeszająca autorki i autorów z Polski, zdecydowała się pomóc Żadanowi, który dobrze znany jest polskim czytelnikom, wielokrotnie odwiedzał nasz kraj, a nawet zdobył tu Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Mezopotamia”. „Podjęliśmy decyzję, że chcemy wspierać Serhija w jego misji. Literatura może i powinna działać. Chcemy, żeby Serhij wrócił do domu cały i zdrowy i pisał kolejne książki” – skomentował Jacek Dehnel, prezes zarządu Unii Literackiej, pisarz, tłumacz i pomysłodawca akcji, który przekazał na licytacje antyki ze swojej kolekcji.
„Serhij Żadan pisał, że silni dostają głos, by śpiewać, a słabi, żeby się modlić. W Unii Literackiej wierzymy, że pisarz powinien jak najdłużej służyć swoim głosem, by opowiadać o tym, czego dziś doświadcza Ukraina. Nikt nie powinien ginąć na wojnie” – dodała Joanna Gierak-Onoszko, organizatorka zbiórki, pisarka i reporterka, która zaoferowała na licytację wspólną kawę w warszawskiej księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata.
Do udziału w akcji zgłosiło się wielu uznanych twórców. Można pójść na obiad z polską noblistką Olgą Tokarczuk, spędzić wieczór w teatrze w Wojciechem Tochmanem czy zobaczyć jedyny w swoim rodzaju musical „1989” Mirosława Wlekłego. Można też spotkać się przy kawie z Mariuszem Szczygłem, wybrać na spacer po Warszawie z Grzegorzem Piątkiem, a także zaprosić do siebie na rodzinne wspomnienia Joannę Kuciel-Frydryszak, która obiecuje przynieść ciasto własnej roboty. Akcja jest także dobrą okazją, by zdobyć książki z autografami autorów, w tym tak unikatowe kolekcjonerskie okazy, jak „Malowany ptak” z wpisem Jerzego Kosińskiego czy francuskie wydanie eseju „Zasłona” z dedykacją Milana Kundery dla Marka Bieńczyka.
To tylko niektóre z łącznie kilkudziesięciu aukcji, które polscy pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej organizują na Allegro Charytatywni, by pomóc Serhijowi i jego towarzyszom broni. „Literatura to słowa, ale przy takiej akcji są one właściwie zbędne. Dla takich zbiórek powstało Allegro Charytatywni. To jedyna w swoim rodzaju możliwość realnego wsparcia dla pisarza, który stał się żołnierzem. Wsparcia, które może nie tylko zapewnić, że Serhij Żadan na nowo do pisania wróci, ale też może być sprawą życia i śmierci dla jego towarzyszy. Wszyscy możemy tego wsparcia udzielić, dlatego zachęcam do licytowania” – komentuje Marta Byra z Allegro.
Wszystkie aukcje charytatywne na rzecz Serhija Żadana i jego brygady znajdziecie tutaj.
[am]
TweetKategoria: newsy