Obfitość debiutów prozatorskich w Polsce. Do Nagrody Gombrowicza 2021 zgłoszono 100 książek

5 lutego 2021

Dokładnie 100 książek nadesłano do szóstej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przyznawanej debiutującym pisarzem. Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń.

To już drugi rok z rzędu, kiedy liczba nadesłanych książek osiągnęła wynik trzycyfrowy. „Warto zaznaczyć, że ta liczba może się jeszcze zwiększyć, ponieważ jurorzy na każdym etapie prac kapituły mają prawo zgłaszać tytuły, które do nas nie dotarły, a które oni uznają za wartościowe debiuty” – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Nadesłane książki systematycznie przesyłane są jurorom. W skład kapituły wchodzą cenieni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski (przewodniczący jury), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. Ze względu na liczbę zgłoszeń pierwsze posiedzenie planowane jest wstępnie na kwiecień.

„Kapituła czyta, bardzo intensywnie czyta, bo to dużo książek do lektury. Planujemy, że pierwsze spotkanie, mamy nadzieję, że nie zdalne, choć nie da się tego wykluczyć, odbędzie się w kwietniu. To jest taka pierwsza poważna rozmowa o tym, co przeczytaliśmy. W czerwcu odbywa się kolejne spotkanie, na którym kapituła wybiera pięć książek nominowanych do nagrody. Ogłoszenie werdyktu tradycyjnie we wrześniu, mam nadzieje, że ono będzie rzeczywiście tradycyjne, połączone z wydarzeniami festiwalu 'Opętani literaturą’, tak jak to było w poprzednich edycjach” – dodaje Tomasz Tyczyński.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana prozą artystyczną w języku polskim. W szóstej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2020 roku. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych i statuetkę.

„W tym roku po raz pierwszy przyznane zostanie dodatkowe wyróżnienie dla jednego z pisarzy. O tym, kto je otrzyma, oczywiście zdecyduje kapituła konkursu. Będzie to rzecz wyróżniająca naszą nagrodę pośród innych nagród literackich w Polsce, a mianowicie rezydencja, rezydencja zagraniczna w mieści Vence na południu Francji, gdzie ostatnie pięć lata życia spędził Witold Gombrowicz ze swoją partnerką i późniejszą żoną Ritą Gombrowicz” – komentuje Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Do tej pory laureatami Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha i Olga Hund. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Barbara Sadurska za książkę „Mapa”.

[edm]
fot. Robert Utkowski

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy