Nowy utwór Łony wymierzony we wszystkich tych, którzy przeszkadzają w czytaniu

19 kwietnia 2016

lona-o-czytaniu
Nie ma nic bardziej irytującego dla czytających, niż osoby, które w miejscach publicznych z błahych powodów zagadują lub w inny sposób przeszkadzają podczas lektury. Wiedzą o tym Łona i Webber, a zagadnieniu temu poświęcili całe swoje najnowsze nagranie oraz teledysk „Błąd”.

Utwór pochodzący z nowej płyty, którą Łona powraca po pięciu latach milczenia, opowiada o potrzebie czytania i rozpaczy wynikającej z tego, że jest się nieustannie nagabywanym przez osoby postronne. „To jest jakaś większa klika / Ludzi, co mnie nachodzą / Gdy cokolwiek czytam” ? rapuje Łona. Nagranie niestety ma wydźwięk pesymistyczny. Wyłania się z niego konkluzja, że w dzisiejszym zaganianym i pełnym innych bodźców świecie czytanie książek jest niezwykle trudne, tym bardziej że czytający są w mniejszości. Błędem jest więc wiara, że uda nam się skończyć lekturę.

Do utworu „Błąd” powstał teledysk, którego reżyserem i scenarzystą osobiście był szczeciński raper i jego żona. Znajdziemy w nim pełno literackich smaczków. Gdy Łona płynie promem i pogrążony jest w lekturze książki, której „autor raczej Nobla nie weźmie, ale ostatecznie nawet czyta się nieźle”, możemy dostrzec, że w rękach trzyma „Chłopów” Władysława Reymonta. Z kolei kiedy wciela się w noszącego tablicę informacyjną, pochłonięty jest lekturą zbioru dramatów Janusza Głowackiego „Pięć i pół”. I wreszcie, kiedy za raperem rusza pogoń złożona z tych, którzy w całym jego życiu przeszkadzali mu w czytaniu, mijają siedzącego na ławce Webbera, który zagląda do zbioru opowiadań Etgara Kereta „Nagle pukanie do drzwi”.

Sam Łona przyznaje, że nie jest typem czytacza, właśnie z uwagi na brak czasu, ale kiedy tylko ma taką możliwość, lubi spędzać wieczór z książką. Ceni sobie m.in. twórczość Amosa Oza, ale w prasie chwalił się również znajomością dokonań Kosińskiego i Szymborskiej. Ci, którzy słuchają jego utworów, wiedzą, że odniesień do literatury znajdą w nich mnóstwo, można więc domniemywać, że tych wieczorów z książką Łona spędza całkiem sporo.

Poniżej możecie zobaczyć klip do utworu Łony i Webbera „Błąd”. Zwiastuje on album „Nawiasem mówiąc”, którego sklepowa premiera odbędzie się 22 kwietnia.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy