Nowy ranking najlepiej zarabiających pisarzy. Po raz pierwszy od 11 lat w zestawieniu znalazł się dziennikarz

13 grudnia 2018


Magazyn „Forbes” opublikował doroczną listę najlepiej zarabiających pisarzy. Zestawienie nie przynosi dużych zaskoczeń. Jedynym novum jest obecność Michaela Wolffa, autora książki poświęconej prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Na pierwsze miejsce zestawienia, po zeszłorocznej detronizacji dokonanej przez J.K. Rowling, powraca James Patterson. Od czerwca 2017 do końca maja 2018 roku autor w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał 4,8 miliona książek. Choć publikuje coraz więcej, jego zarobki wyraźnie zmalały – dwa lata temu osiągnęły poziom 95 milionów dolarów, tymczasem teraz jego konto powiększyło się „tylko” o 86 milionów – ale że pomiędzy Pattersonem i pozostałymi pisarzami istnieje duża przepaść, uzyskana kwota wystarczyła, żeby ponownie rozgościł się na pierwszym miejscu zestawienia.

James Patterson

W przyszłym roku tendencja spadkowa w zarobkach Pattersona może się jednak odwrócić, ponieważ tuż po zakończeniu podliczenia autor opublikował duży przebójthriller polityczny napisany wspólnie z byłym prezydentem Billem Clintonem. Powieść „Gdzie jest prezydent” sprzedała się na świecie w nakładzie blisko 1,5 miliona egzemplarzy, a to może znacznie zwiększyć dochody pisarza. Polscy czytelnicy będą mogli przeczytać książkę już 30 stycznia, gdy ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.

J.K. Rowling

Na drugie miejsce na liście spadła zeszłoroczna zwyciężczyni rankingu, J.K. Rowling, która zarobiła 54 miliony dolarów. To o 41 milionów mniej niż przed rokiem, kiedy to powrót Harry’ego Pottera zapewnił jej krótki pobyt na szczycie rankingu. Autorka powodów do niezadowolenia chyba jednak nie ma, zważywszy na fakt, że w badanym okresie nie wydała żadnej książki. Zyski pochodzą więc ze sprzedaży starych tytułów, a te rozchodzą się całkiem nieźle – w Stanach w tym czasie kupiono 2,9 miliona egzemplarzy jej dzieł. Do tego dochodzą zyski z parków tematycznych, sztuki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” wystawianej na Broadwayu i londyńskim West Endzie oraz innych licencji.

Stephen King

Miłośników Stephena Kinga z pewnością ucieszy wiadomość, że pisarz po długich latach powrócił na podium, gdzie zajął trzecie miejsce z zarobkiem 27 milionów dolarów. Tak wysoką pozycję król horroru zawdzięcza sprzedaży 2,7 miliona egzemplarzy książek, ale też w dużej mierze ogromnemu sukcesowi ekranizacji powieści „To”. Film zrealizowany za 35 milionów dolarów osiągnął na całym świecie przychody przekraczające 700 milionów dolarów i stał się najbardziej dochodowym horrorem w historii. Zgodnie z umową King dostał ustalony procent od zysków, a była to kwota ośmiocyfrowa, dzięki czemu prawie podwoił zarobki. Na przyszły rok szykuje się kontynuacja oparta na drugiej części powieści. Cały czas powstają też nowe książki (właśnie w Polsce ukazało się „Uniesienie”). Pisarz ma więc zagwarantowany duży dopływ gotówki.

Michael Wolff

Jedynym powiewem świeżości na liście jest Michael Wolff – pierwszy od 11 lat dziennikarz, któremu udało się wejść do zestawienia. Swoją pozycję zawdzięcza książce „Ogień i furia” odsłaniającej kulisy prezydentury Donalda Trumpa. Jeszcze przed premierą do autora zgłosił się adwokat prezydenta, ostrzegając przed publikacją rzekomo oszczerczych i zniesławiających informacji. Krytycznie o autorze wypowiadał się na Twitterze Trump. To tylko wzmogło zainteresowanie książką, która sprzedała się w Stanach w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy – uwzględniając jedynie edycję w twardej oprawie, a były jeszcze e-booki, audiobooki i wydania zagraniczne, w tym polskie, które ukazało się nakładem oficyny Prószyński i S-ka. Wszystko to sprawiło, że Wolff zarobił 13 milionów dolarów. „Każdego dnia wznoszę oczy ku niebu i mówię: Dziękuję za Donalda Trumpa” – powiedział Wolff podczas tegorocznego festiwalu Cannes Lions International Festival of Creativity we Francji.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną listą pisarzy, którzy w okresie od czerwca 2017 do końca maja 2018 roku zarobili najwięcej pieniędzy:

1. James Patterson – 86 milionów dol.
2. J.K. Rowling – 54 mln dol.
3. Stephen King – 27 mln. dol.
4. John Grisham – 24 mln. dol.
5. Jeff Kinney – 18,5 mln. dol.
5. Dan Brown – 18,5 mln. dol.
6. Michael Wolff – 13 mln. dol.
7. Danielle Steel – 12 mln. dol.
7. Nora Roberts – 12 mln. dol.
8. Rick Riordan – 10,5 mln. dol.
8. E.L. James – 10,5 mln. dol.

Ranking „Forbesa” powstaje w oparciu o szacunkowe zarobki skompilowane na podstawie wyników sprzedaży książek we wszystkich formatach pozyskanych z Nielsen BookScan, informacji o przychodach z realizacji filmów telewizyjnych i kinowych publikowanych na Box Office Mojo oraz danych pochodzących od autorów, agentów, wydawców i innych ekspertów z branży. „Forbes” podaje zarobki przed opodatkowaniem; nie odejmuje stawek agentów literackich, prawników i innych osób współpracujących z pisarzami.

[am]
fot. (c) creativecommonsstockphotos | Dreamstime.com
źródło: Forbes

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy