Nowy film biograficzny o Pablu Nerudzie. Mamy zwiastun

19 maja 2016

zwiastun-filmu-neruda-1
W piątek w Cannes pokazany zostanie nowy film biograficzny o Pablu Nerudzie. Obraz opowiada o tym okresie w życiu chilijskiego poety, kiedy omal nie utonął w rzece podczas ucieczki na koniu przed policją zwalczającą komunistów.

W filmie zobaczymy Gaela Garcíę Bernala jako zawziętego inspektora policji, który prowadził polowanie na Nerudę. Gdy w 1948 roku rząd chilijski zakazał istnienia Partii Komunistycznej, której poeta był członkiem, Neruda zszedł ze swoją działalnością polityczną do podziemia. W końcu jednak musiał salwować się ucieczką z kraju. Próbując z pomocą miejscowych ludzi przekroczyć Andy w drodze do Argentyny, poeta omal nie utonął w rzece Currigue. Przypomniał sobie to spotkanie ze śmiercią, kiedy wygłaszał przemówienie z okazji wręczenia mu nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku. Wspominał, że jechał na koniu, który walczył, aby utrzymać głowę nad wodą. Był przekonany, że jego ostatnia godzina nadeszła. Po dotarciu do brzegu usłyszał jednak od chłopów, że niepotrzebnie się martwił, bo znajdowali się w tyle z lassem w pogotowiu. Wkrótce po ucieczce Neruda opublikował swoje epickie dzieło „Pieśń powszechna” przedstawiające historię Ameryki Łacińskiej jako ciągłą walkę przeciwko uciskowi.

zwiastun-filmu-neruda-2

„Nerudę” wyreżyserował Pablo Larrain, wschodząca gwiazda latynoamerykańskiego kina, pracujący aktualnie z Natalie Portman nad filmem biograficznym o Jackie Kennedy. Obraz zapowiadany jest jako mieszanka mrocznej komedii, przygody i filmu policyjno-proceduralnego.

„Neruda” to kolejna po włoskim „Listonoszu” z 1994 roku produkcja opowiadająca o życiu chilijskiego poety. Jak twierdzi producent filmu i brat reżysera, Juan de Dios Larrain, byłoby niemożliwe do uchwycenia w jednym filmie wszystkich aspektów życia Nerudy, który był m.in. działaczem politycznym, dyplomatą, światowej sławy pisarzem, a także kolekcjonerem figurek statków i muszli. Stąd też samo jego życie dostarcza pomysłów na liczne fabuły.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Neruda”:

[am]
źródło: New Straits Times

Tematy: , ,

Kategoria: newsy