Nowy egzemplarz Pierwszego Folio Szekspira odkryto w rezydencji na szkockiej wyspie
W XIX-wiecznej rezydencji Mount Stuart na niewielkiej szkockiej wyspie Bute odkryto nieznany dotąd egzemplarz jednego z najcenniejszych dzieł na świecie ? Pierwszego Folio Williama Szekspira. Tym samym liczba kopii, które przetrwały do naszych czasów, wzrosła do 234.
Profesor Emma Smith z Uniwersytetu w Oksfordzie zidentyfikowała folio jako kopię roboczą, która wcześniej należała do Isaaca Reeda, redaktora literackiego pracującego w Londynie w XVIII wieku.
Pierwsze Folio to nazwa zbioru 36 sztuk Szekspira opublikowanych w 1623 roku, czyli w siedem lat po śmierci Wielkiego Barda. Dzieło jest niezwykle rzadkie i uchodzi za jedną z najcenniejszych książek na świecie, toteż gdy do badaczki zgłosili się pracownicy rezydencji Mount Stuart z informacją, że odnaleźli w swoich zbiorach Pierwsze Folio, trudno jej było w to uwierzyć. Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu wstępnej analizy okazało się, że ma do czynienia z niespotykanym egzemplarzem: oprawiono go w trzech tomach i posiada puste strony na ilustracje, które znalazły się w finalnej wersji publikacji. Na dodatek na kartach dzieła znaleźć można notatki poczynione przez Reeda, które przydały mu się w redagowaniu dzieł Szekspira.
Udało się ustalić, że Reed, który był posiadaczem obszernej biblioteki, nabył Pierwsze Folio w 1786 roku. Po jego śmierci w 1807 roku dzieło zostało sprzedane niejakiemu „JW” za cenę 38 funtów. Później ślad po egzemplarzu zaginął. Nie został nawet uwzględniony w spisie Pierwszych Folio, który wykonał w 1906 roku Sidney Lee. Gdzieś w międzyczasie Mount Stuart musiało więc nabyć dzieło, ponieważ jest ono wymienione w katalogu biblioteki z 1896 roku. W archiwach rezydencji znajduje się notatka, w której 3. Markiz Bute stwierdza, że suma za jaką sprzedano Folio w 1807 była zbyt wysoka. Być może więc arystokratycznej rodzinie, która zamieszkiwała Mount Stuart, zaoferowano później lepszą cenę. W 1932 roku Pierwsze Folio zostało oprawione w kozią skórę na wzór trzech innych Folio znajdujących się w zbiorach rezydencji.
Aktualnie pracownicy Mount Stuart współpracują z naukowcami z kilku uniwersytetów w Wielkiej Brytanii w celu przeanalizowania zawartości kolekcji i udostępnienia jej szerszej publiczności. Mają nadzieję, że to dopiero pierwsze z licznych odkryć, jakich dokonają w zbiorach.
[am]
fot. Mount Stuart
Kategoria: newsy