Nowe, zaskakujące wyniki badań: lepiej, kiedy dziecku bajki na dobranoc czyta ojciec niż matka

30 września 2015

ojcowie-czytac-na-dobranoc
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda dowodzą, że lepiej jest, gdy bajki na dobranoc czyta swoim pociechom ojciec, a nie matka. Dzięki temu dzieci o wiele bardziej zmobilizowane są do korzystania ze swej wyobraźni.

Z badania wynika, że ojcowie sprawdzają się w tej roli lepiej, ponieważ czytając bajki, zadają więcej pytań, co prowadzi do twórczych dyskusji i wpływa znacząco na rozwój językowy dziecka. „Wpływ jest ogromny, zwłaszcza gdy tatusiowie rozpoczynają czytanie dzieciom poniżej drugiego roku życia. Czytanie jest postrzegane jako domena kobiet, a tymczasem dzieci wydają się bardziej skupione, gdy czytają im tatusiowie ? to nadzwyczajne” ? powiedziała dr Elisabeth Duursma, która przeprowadziła badania.

Dr Duursma odkryła, że kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą do czytania. Kobiety są bardziej konkretne i bliższe rzeczywistości. Jeśli już o coś pytają, to na przykład: ile dziecko widzi jabłek? Mężczyźni z kolei są bardziej abstrakcyjni i takie też pytania zadają. „Tatusiowe bardziej są skłonni powiedzieć coś w stylu: 'O, patrz! Drabina. Pamiętasz, kiedy wiozłem drabinę w swoim samochodzie?’. To jest świetne dla rozwoju językowego dziecka, ponieważ jest ono zmuszone do korzystania w większym stopniu z pracy mózgu. To bardziej poznawcze wyzwanie” ? dodała Duursma.

Ekspert w tych sprawach, Justin Coulson, powiedział, że czytając dzieciom, „pomagamy im czuć się bezpiecznie, a to ma ogromny wpływ na ich zdolność uczenia się”. Z badań wynika, że dzieci ojców, którzy czytają im regularnie, o wiele lepiej radzą sobie w przedszkolu z koncentracją, ale i lepiej się zachowują. Niestety nie wszyscy mężczyźni posiadający dzieci zdają sobie z tego sprawę. W starszym pokoleniu aż 78% ojców twierdziło, że czytanie dziecku było ich ulubioną porą dnia. Wśród ojców poniżej 25 roku życia na dobranoc dziecku czyta zaledwie 19%.

Warto też podkreślić, że czytanie dzieciom służy także ojcom. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Sussex pokazuje, że czytanie jest najbardziej skutecznym sposobem na przezwyciężenie stresu. Jak się okazało, już po sześciu minutach przewracania kartek z mięśni uczestników eksperymentu zeszło napięcie i zmniejszyła się częstotliwość uderzeń serca. The Literacy Trust odnotowuje z kolei, że ojcowie czytający dzieciom na dobranoc nabierają pewności siebie, zwiększają poczucie własnej wartości i poprawiają swoje relacje z dziećmi.

[aw]
źródło: The Telegraph
fot. Chris Cactus

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy