Nowe opowiadanie ze świata „Pieśni Lodu i Ognia” zapowiedziane na październik

1 lutego 2017


W dalszym ciągu nie wiemy, kiedy dokładnie możemy spodziewać się premiery „Wichrów zimy”, szóstego tomu sagi „Pieśń Lodu i Ognia”. Okazuje się jednak, że w tym roku na pewno wydana zostanie przynajmniej jedna historia ze świata Westeros.

George R.R. Martin, który niejednokrotnie zapewniał, że intensywnie pracuje nad kolejną częścią „Pieśni Lodu i Ognia”, w swojej dotychczasowej karierze popełnił już kilka opowiadań osadzonych w świecie swej kultowej sagi fantasy. Najnowsze z nich wejdzie w skład antologii fantastycznej „Book of Swords” (z ang. „Księga mieczy”) pod redakcją przyjaciela pisarza, Gardnera Dozoisa.

Opowiadanie Martina nosi tytuł „The Sons of the Dragon” (z ang. „Synowie Smoka”) i ma koncentrować się na losach drugiego i trzeciego króla z rodu Targaryen ? Aenysa I oraz Maegora Okrutnego. Nie ominie również ich matek, żon, sióstr, dzieci, przyjaciół, wrogów i rywali. Martin zdradził na swoim blogu, że pod względem stylu i formy będzie to bardziej historyczny przekaz niż tradycyjna opowieść. Utwór powinien ponoć przypaść do gustu wszystkim tym, którzy polubili „Księżniczkę i królową” z antologii „Niebezpieczne kobiety” oraz „Księcia łotrzyka” z antologii „Łotrzyki” (obie pozycje zostały opublikowane w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka). „Jeśli jesteście zafascynowani polityką Westeros, to zdecydowanie powinno się wam spodobać” – napisał.

Czytelników obawiających się, że nowe opowiadanie to kolejny projekt, który mógł odciągnąć Martina od pisania „Wichrów zimy”, autor uspokaja, wyjaśniając, że materiał powstał dużo wcześniej, mianowicie na potrzeby kompendium „Świat Lodu i Ognia”. Martin spisał wówczas opowieści o historii Westeros, które łącznie miały długość 350 tysięcy słów. Ostatecznie w książce zmieściła się jedynie część tych tekstów. Pisarz uznał, że wyda kiedyś całość w osobnym tomie zatytułowanym „Ogień i krew” (na swój użytek nazywa go GRRMarillionem). To właśnie z tego materiału pochodzą opowiadania „Księżniczka i królowa” oraz „Książę łotrzyk” (w antologiach poznaliśmy je w nieco skróconych wersjach). To jest również źródło, z którego wzięli się „Synowie Smoka”. Gardner Dozois spytał Martina, czy nie napisałby nowej historii do antologii „Księga mieczy”. „Powiedziałem mu, że nie mam czasu na pisanie opowiadania. Spytał więc, czy nie mam więcej odłożonego gdzieś materiału, jak 'Księżniczka i królowa’. Tak się złożyło, że miałem. Wysłałem mu 'Synów Smoka’, spodobało mu się i tym sposobem znalazło się w książce” – tłumaczy autor.

„Synowie Smoka” Martina to jedno z szesnastu opowiadań zawartych w „Księdze mieczy”. Książka ukaże się w Stanach Zjednoczonych 10 października tego roku. Poniżej prezentujemy listę tytuły wszystkich utworów:

Wstęp ? Gardner Dozois
„The Best Man Wins” ? K.J. Parker
„His Father?s Sword” ? Robin Hobb
„The Hidden Girl” ? Ken Liu
„The Sword of Destiny” ? Matthew Hughes
„’I am Handsome Man’ said Apollo Crow” ? Kate Elliott
„The Triumph of Virtue” ? Walter Jon Williams
„The Mocking Tower” ? Daniel Abraham
„Hrunting” ? C.J. Cherryh
„A Long, Cold Trail” ? Garth Nix
„When I Was a Highwayman” ? Ellen Kushner
„The Smoke of Gold is Glory” ? Scott Lynch
„The Colgrid Conundrum” ? Rich Larson
„The King?s Evil” ? Elizabeth Bear
„Waterfalling” ? Lavie Tidhar
„The Sword Tyraste” ? Cecelia Holland
„The Sons of the Dragon” ? George R.R. Martin

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy