Nowe badanie dowodzi, że wspólne czytanie wpływa łagodząco nie tylko na dzieci, ale również na rodziców

13 czerwca 2019


Osoby, które regularnie czytają ze swoimi małymi dziećmi, częściej okazują się łagodniejszymi rodzicami, a ich dzieci rzadziej są nadpobudliwe lub uciążliwe ? wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa.

Już wcześniejsze badania wykazały, że częste wspólne czytanie lepiej przygotowuje dzieci do szkoły, rozwijając ich zdolności językowe, czytania i pisania oraz emocjonalne. Tym razem badacze skupili się na tym, jaki wpływ lektura z dzieckiem wywiera na rodzicielstwo.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 2165 par matka-dziecko z dwudziestu dużych amerykańskich miast. Kobiety pytano o to, jak często czytają swoim 1-rocznym i 3-letnim dzieciom. Dwa lata później z matkami ponownie przeprowadzono wywiady, aby dowiedzieć się, czy i jak często stosowały wobec dzieci kary fizyczne i/lub agresję psychologiczną oraz jak zachowują się ich dzieci na co dzień. Aby nie zaburzyć wyników, wzięto pod uwagę takie czynniki, jak depresja rodziców czy trudności finansowe, które mogą skutkować surowym rodzicielstwem i destrukcyjnymi zachowaniami u dzieci.

Jak się okazało, w domach, w których kultywowano wspólne czytanie, rodzice zachowywali się dużo łagodniej w stosunku do własnych dzieci. Matki czytające regularnie dzieciom zgłaszały też mniej problematycznych zachowań swoich pociech, co można częściowo tłumaczyć ograniczeniem stosowania surowych kar. Badacze zwracają uwagę na korzyści płynące ze wspólnej lektury: powstaje silniejsza więź między rodzicami i dziećmi, na dodatek dzieci mają mniej problemów z nadaktywnością i brakiem skupienia uwagi.

„Nasze odkrycia mogą zostać wykorzystane w programach, które pomagają rodzicom i opiekunom z zaniedbanych środowisk rozwijać pozytywne umiejętności rodzicielskie” ? powiedział kierownik badania Manuel Jimenez, adiunkt na Wydziale Pediatrii Szkoły Medycznej Roberta Wooda Johnsona działającej przy Uniwersytecie Rutgersa.

Szczegółowe wyniki badania opublikowano w „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics”.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy