Nowa powieść Roberta Harrisa gotowa! „Precipice” to thriller szpiegowski rozgrywający się przed wybuchem I wojny światowej

2 lipca 2024

Robert Harris ukończył prace nad swoją szesnastą powieścią. Książka nosi w oryginale tytuł „Precipice” (z ang. „Przepaść” lub „Ryzykowna sytuacja”) i opowiada o młodym brytyjskim oficerze wywiadu, który ma wyjaśnić okoliczności zniknięcia tajnych dokumentów w przededniu I wojny światowej.

„Właśnie ukończyłem powieść, całe 119 983 słów! Jakie to dziwne uczucie, gdy pozwalam jej opuścić mój pokój i iść w świat” – napisał w czerwcu Harris na platformie X (dawniej Twitter).

Brytyjski wydawca zapowiada „Precipice” jako elektryzujący thriller o namiętności, intrygach i zdradzie, którego akcja rozgrywa się w Anglii w miesiącach poprzedzających Wielką Wojnę.

Nadchodzi lato 1914 roku. Świat stoi na krawędzi katastrofy. W Londynie żyje dwudziestosześcioletnia Venetia Stanley, bystra, znudzona i lekkomyślna arystokratka, należąca do grupy znanej jako „Koteria”, w skład której wchodzą ludzie z wyższych sfer: członkowie bohemy i salonowi bywalcy. Kobieta jest także zaangażowana w potajemny romans z ponad dwukrotnie starszym od niej brytyjskim premierem Herbertem Henrym Asquithem. Mężczyzna pisze do niej obsesyjnie, dzieląc się najdelikatniejszymi sprawami wagi państwowej.

Herbert Henry Asquith niechętnie wiedzie kraj do wojny z Niemcami. Tymczasem młody oficer wywiadu zostaje przydzielony do zbadania wycieku ściśle tajnych dokumentów. Nagle to, co było potajemnym romansem, staje się sprawą bezpieczeństwa narodowego, która może doprowadzić do obalenia brytyjskiego rządu i zmienić bieg historii.

Helen Conford, wydawczyni w oficynie Hutchinson Heinemann, która współpracuje z Robertem Harrisem od powieściowego debiutu w 1992 roku, podkreśla, że pisarz jest „u szczytu swoich umiejętności”. „Pisząc o świecie na krawędzi, Robert po raz kolejny rzuca światło na naszą teraźniejszość. To trzymająca w napięciu historia i rezultat ogromnych ambicji. Nie mogę się doczekać, aż wszyscy ją przeczytają” – powiedziała o nowej książce.

Światowa premiera „Precipice” zapowiedziana jest na 29 sierpnia 2024 roku. W Polsce książkę przeczytamy zapewne kilka miesięcy później nakładem Wydawnictwa Albatros.

 

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy