Nowa powieść Michela Houellebecqa zapowiedziana na styczeń 2022 roku!

4 listopada 2021

Trzy lata po opublikowaniu „Serotoniny” do rąk czytelników we Francji trafi nowa powieść Michela Houellebecqa! Wydawnictwo Flammarion ogłosiło, że premiera książki zaplanowana została na 7 stycznia.

Jak zawsze ma to miejsce w przypadku Houellebecqa, szczegóły na temat nowego dzieła dawkowane są bardzo oszczędnie. Nie znamy więc jeszcze tytułu ani tym bardziej tematyki i fabuły książki. Wiemy jedynie, że francuskie wydanie będzie liczyć 736 stron, co oznacza, że będzie to najobszerniejsza powieść pisarza.

Sam Houellebecq, przemawiając w połowie października na Targach Książki w Turynie, gdzie odebrał Międzynarodową Nagrodę Mondello, zapytany, co u niego słychać, powiedział jedynie: „Jestem zmęczony, bo właśnie skończyłem książkę. Tęsknię też za główną postacią kobiecą…”.

Odrobinę światła na nową powieść rzucił za to francuski minister gospodarki Bruno Le Maire, który też jest pisarzem i przyjaźni się z Michelem Houellebeckiem. Podczas spotkania z przemysłowcami pod koniec października wspomniał na marginesie, że autor powróci do tematyki obecnej już w „Mapie i terytorium”.

„Nie chcę ujawniać wielkich rewelacji. Ale myślę, że kolejna książka Michela Houellebecqa powróci do tamtej tezy i będzie bronić przemysłu” – powiedział. „Miałem okazję z nim o tym porozmawiać i myślę, że to znak. To ważny znak, ponieważ Michel Houellebecq prawdopodobnie najlepiej uchwycił głębokie trendy, które napędzają francuskie społeczeństwo” – dodał.

Wydawnictwo W.A.B. poinformowało, że powieść ukaże się w Polsce we wrześniu 2022 roku w przekładzie Beaty Geppert.

Ostatnią książką Houellebecqa wydaną w naszym kraju jest zbiór wierszy „Niepogodzony. Antologia osobista 1991-2013”.

[am]
fot. Silvina Frydlewsky/Ministerio de Cultura de la Nación

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy