Nowa powieść Hanyi Yanagihary zapowiedziana na początek 2022 roku

15 kwietnia 2021

Sześć lat po premierze „Małego życia”, które cieszyło się olbrzymim powodzeniem, Hanya Yanagihara zapowiada nową powieść, „To Paradise”. Książka ma ukazać się 11 stycznia 2022 roku jednocześnie na rynku brytyjskim i amerykańskim.

Fabuła powieści ma obejmować trzy stulecia i trzy różne wersje amerykańskiego eksperymentu. W alternatywnej wersji Ameryki z 1893 roku Nowy Jork jest częścią Wolnych Stanów, gdzie ludzie mogą żyć i kochać, jak im się podoba – a przynajmniej tak się pozornie wydaje. Wrażliwa latorośl zasłużonej rodziny odmawia zaręczyn z zamożną osobą, ponieważ kocha kogoś czarującego i ubogiego, kto uczy muzyki. W 1993 roku na Manhattanie szerzy się epidemia AIDS, a młody Hawajczyk żyje z dużo starszym, bogatym partnerem, ukrywając przed nim sekrety związane ze swoim trudnym dzieciństwem i losem własnego ojca. I wreszcie w 2093 roku, w świecie dręczonym przez plagi i zarządzanym przez totalitarną władzę, wnuczka wielkiego naukowca próbuje radzić sobie w życiu bez niego i odkryć, jaka tajemnica kryje się za nieobecnościami jej męża.

Zgodnie ze słowami wydawcy te trzy historie łączą się w fascynującą i genialną symfonię, a powtarzające się motywy pogłębiają i wzbogacają się nawzajem: rezydencja w Washington Square Park w Greenwich Village, choroby i zabiegi, które kosztują straszliwą cenę, bogactwo i nędza, słabi i silni, definicja rodziny i przynależności państwowej, sprawiedliwość możnych i rewolucjonistów, pragnienie znalezienia miejsca w ziemskim raju i stopniowe uświadamianie sobie, że on nie może istnieć. Bohaterów i trzy przedstawione na kartach książki wersje Ameryki łączy próba rozliczenia z tym, co czyni nas ludźmi: ze strachem, miłością, wstydem, potrzebami i samotnością.

Ravi Mirchandari, przedstawiciel wydawnictwa Picador, które wypuszcza książkę na rynek brytyjski, powiedział, że powieść Yanagihary skupia się na „duszy Ameryki, jej przeszłości i przyszłości”, a jest przy tym „głęboko poruszająca, dynamiczna, a także skłaniająca do refleksji”. Sama autorka ma nadzieję, że „czytelnicy odkryją na kartach tej powieści pytania, które wszyscy sobie zadajemy na temat sytuacji w kraju, zwłaszcza przez ostatnie cztery lata”.

Rodzina Hanyi Yanagihary pochodzi z Hawajów. Autorka debiutowała w 2013 roku książką „Ludzie na drzewach”. Opublikowane w 2015 roku „Małe życie” przyniosło jej nominację do Bookera i innych nagród literackich oraz międzynarodową sławę.

[kch,am]
fot. Flickr/Ubud Writers & Readers Festival
źródło: Picador Books, The Bookseller

Tematy: ,

Kategoria: newsy