Nowa powieść Cormaca McCarthy’ego prawdopodobnie w 2016! Znamy pierwsze, szczątkowe detale fabuły

9 sierpnia 2015

nowa-powiesc-mccarthyego
Tysiącosobowa grupa artystów, naukowców i miłośników literatury zebrana w minioną środę w Centrum Sztuk Performatywnych Lensic w Santa Fe mogła wysłuchać fragmentów długo wyczekiwanej nowej powieści Cormaca McCarthy’ego. Książka nosi tytuł „The Passenger” („Pasażer” lub „Pasażerka”) i powinna ukazać się w 2016 roku.

„Nie było żadnego dźwięku. Tylko to przenikliwe białe światło. A potem rudawo-purpurowa chmura, która zakłębiła się i rozkwitła w charakterystyczny biały grzyb. Symbol epoki” – tak brzmi krótki fragment powieści. Drugi, który trafił do sieci, to: „Mój ojciec przyszedł i mnie znalazł. Pomyślałam, że będę miała kłopoty. Podskoczyłam, ale on chwycił mnie za rękę, poprowadził z powrotem do krzesła i przejrzał ze mną papiery. Jego wyjaśnienia były jasne… proste. Ale było w nich też coś więcej. Były pełne metafor”.

Cormac McCarthy pilnie strzeże szczegółów fabuły „Passengera”. Wiadomo jedynie, że książka będzie bardzo obszerna – ukaże się albo w dwóch osobnych tomach (czasem mówi się wręcz o dwóch osobnych powieściach – krótszej i dłuższej – połączonych tematycznie), albo w jednym tomie podzielonym na dwie części.

Akcja ma się rozgrywać w Nowym Orleanie w latach 80. ubiegłego wieku. Książka ma opowiadać o relacji między bratem i siostrą. Ona była interesującą dziewczyną, która popełniła samobójstwo, a on próbuje sobie poradzić z jej utratą. Podczas środowego wieczoru odczytywano fragmenty z drugiego tomu (lub drugiej części) dzieła, w którym opisano tę młodą kobietę o niezwykłych zdolnościach muzycznych i matematycznych, gdy przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Z fragmentu wynikało, że jej ojciec był naukowcem w Los Alamos. Jej brat również jest bardzo uzdolniony. Podczas sesji terapeutycznych z psychiatrą kobieta prowadzi głębokie, filozoficzne rozmowy o matematyce, fizyce, pięknie, bombach i wielu innych zagadnieniach. W powieści nie zabraknie również odniesień do dzieł Kurta Gödla i innych myślicieli.

Nieoficjalnie mówi się, że premiera „Passengera” planowana jest na drugą połowę 2016 roku.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy