Nowa gdyńska biblioteka ma świetlik ozdobiony słowami Olgi Tokarczuk i wielką zjeżdżalnię dla czytelników w każdym wieku

14 grudnia 2022

W gdyńskiej dzielnicy Mały Kack otwarto nową bibliotekę. Obok dużego księgozbioru, planszówek i nowoczesnych wnętrz, które powoli stają się standardem współczesnych książnic, miejsce to wyróżnia się… dużą zjeżdżalnią, którą czytelnicy mogą używać zamiast schodów. Ciekawym akcentem są też słowa noblistki Olgi Tokarczuk umieszczone nad głowami użytkowników.

Jak podaje gdyński magistrat, nowy budynek powstał w lokalizacji, którą mieszkańcy okolicy kojarzą z dawnym centrum kultury. Przystań Łowicka 51, bo taką nazwę nosi obiekt, to zarówno dzielnicowa biblioteka, sala sąsiedzka, miejsce spotkań rady dzielnicy oraz licznych zajęć i warsztatów.

(fot. Kamil Złoch/UM Gdynia)

W Przystani Łowicka 51 działa biblioteczna wypożyczalnia, w której znajduje się 20 tysięcy różnego rodzaju książek. Księgozbiór dla starszych czytelników i miejsce bardziej przypominające klasyczny obiekt tego typu znajduje się na piętrze. Charakterystyczny świetlik w dachu ozdobiony został cytatem z twórczości Olgi Tokarczuk. Słowa noblistki brzmią: „Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości”.

Z piętra na parter można zejść schodami, ale też zjechać windą lub… dużą zjeżdżalnią. Co ważne, z tego ostatniego rozwiązania mogą korzystać zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy. Na dole znajduje się strefa dla dzieci. Tam też można czytać, ale też bawić się, grać w planszówki czy korzystać z wielu innych propozycji spędzenia czasu.

(fot. Kamil Złoch/UM Gdynia)

„Biblioteki współcześnie przestały być wyłącznie książnicami – wprawdzie nadal wypożyczają one książki, to ważna misja, ale przede wszystkim stanowią przestrzeń do spotkania, do dyskusji, do różnego rodzaju zajęć, do realizowania oczekiwań społeczności danej dzielnicy” – mówił na otwarciu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

(fot. Kamil Złoch/UM Gdynia)

Bryła Przystani Łowicka 51 ma kształty nawiązujące do tradycji gdyńskiego modernizmu. Przestrzeń dookoła obiektu zaaranżowano m.in. na letnią bibliotekę i parking. Budowa kosztowała miasto ok. 5,8 miliona złotych.

(fot. Kamil Złoch/UM Gdynia)

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy