Nowa biblioteka w Calgary zostanie zbudowana nad linią kolejową

2 października 2014

nowa-biblioteka-calgary-1
Pracownia architektoniczna Sn?hetta zaprojektowała budynek nowej biblioteki, jaka stanie w kanadyjskim mieście Calgary. Budynek będzie wyróżniał się specyficzną konstrukcją, ponieważ północna część parteru biblioteki ma pełnić rolę tunelu, przez który przejeżdżać będzie kolejka.

Jak tłumaczy projektantka Vanessa Kassabian, celem przedsięwzięcia było stworzenie żywej, przyjaznej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni publicznej w sercu szybko rozwijającej się metropolii. Wzniesienie budynku nad linią kolejową ma zapewnić łatwy dostęp do transportu miejskiego i przyciągnąć odwiedzających, którzy w innych okolicznościach być może nigdy do biblioteki by nie przyszli (pociąg będzie zatrzymywał się kilka kroków od budynku).

nowa-biblioteka-calgary-2

Jednakże tak ścisłe powiązanie z komunikacją miejską nie jest jedyną cechą, jaka ma wyróżnić nową bibliotekę w Calgary. Rdzeń budynku będzie stanowić atrium przypominające z kształtu łódź, z którego rozciągnie się widok na wszystkie piętra biblioteki.

nowa-biblioteka-calgary-3

Oprócz tradycyjnych księgozbiorów w nowej bibliotece znajdzie się m.in. strefa dla dzieci, sale konferencyjne, pokoje do nauki oraz stanowiska, przy których będzie można zaopatrzyć się w ebooki. Ich rozłożenie zaplanowano w ten sposób, aby bardziej atrakcyjne dla publiczności usługi były dostępne na niższych poziomach, zaś na ostatnich piętrach budynku ulokowane zostaną pomieszczenia do pracy w ciszy.

Nowa biblioteka publiczna w Calgary zostanie otwarta w 2018 roku.

nowa-biblioteka-calgary-4

nowa-biblioteka-calgary-5

nowa-biblioteka-calgary-6

[am]
fot. Sn?hetta
źródło: Sn?hetta, Co.Design

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy